Tragédia
Bukaresti tűzvész - Két hét alatt megduplázódott a halálos áldozatok száma
Az október 30-i bukaresti tűzvész óta több sérült halt meg, mint ahányan a tragédia éjszakáján azonnal életüket veszítették: pénteken 55-re emelkedett a halálos áldozatok száma.
2015.11.13 20:49MTI
A bukaresti Colectiv klubban október 30-án pusztított tűzvész: egy rockkoncerten használt tűzijáték pillanatok alatt lángra lobbantotta a terem gyúlékony anyagból készült hangszigetelését. A helyiségnek nem voltak vészkijáratai. A rendezvény több száz résztvevője közül sokan nem tudtak idejében kimenekülni az egyetlen használható kijáraton. A tragédia éjszakáján 27-en haltak meg (26 áldozat a helyszínen, egy a sürgősségi osztályon), több mint 150 ember pedig füstmérgezéssel és égési sérülésekkel került kórházba.
A helyszínen talált áldozatok többségének halálát a belélegzett mérgező gázok (szén-monoxid és ciánszármazékok) okozták. A kórházban ápolt súlyos égési sérültek felépülési esélyeit illetően az orvosok már korábban figyelmeztették a közvéleményt, hogy az első hét után kritikus időszak következik, amikor szövődmények léphetnek fel. Az áldozatok nemcsak a megégett légutak és bőrfelületek miatt vannak életveszélyben, hanem az elszenvedett mérgezés utóhatásai miatt is.
Nemzetközi segítségnyújtási felajánlásokat követően 37 sérültet irányítottak ausztriai, belgiumi, hollandiai, németországi, franciaországi, nagy-britanniai és norvégiai kórházakba, közülük nyolcan időközben (vagy már útközben) meghaltak. Bukarestben a tűzvész 62 sérültje fekszik még kórházban, közülük 14-nek az állapota súlyos, életveszélyes.
A vádhatóság kilenc ember ellen indított eljárást: előzetes letartóztatásba került a klub három tulajdonosa, a működési engedélyt kibocsátó kerületi polgármester (őt fellebbezése nyomán később szabadon engedték), a tűzijátékot rendező pirotechnikai cég tulajdonosai és egyik alkalmazottja, valamint a katasztrófavédelmi felügyelőség egyik felügyelője, aki többször is ellenőrizte a szórakozóhelyiséget, de szemet hunyt afelett, hogy a Colectiv klubnak nem volt tűzvédelmi engedélye.
A tragédia mérlegéhez tartozik áttételesen az is, hogy a hatóságok hanyagsága és a közéletet átszövő korrupció ellen lázadva tüntetők tízezrei vonultak utcára országszerte, és a népharagra hivatkozva lemondott Victor Ponta szociáldemokrata kormányfő. A médiában Colectiv-forradalomként emlegetett társadalmi megmozdulás hatására Romániában a politikusok kihátráltak a hatalom első vonalából, és Bukarestben most szakértői kormány alakul.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06