Illegális bevándorlás
Kiálltak Magyarország mellett a visegrádi kormányfők
Kiállt Magyarország mellett a cseh, a lengyel és a szlovák kormányfő abban a közös nyilatkozatban, amelyet a négy visegrádi ország miniszterelnökének a migrációs válsággal foglalkozó pénteki rendkívüli prágai találkozóján fogadtak el. A kormányfők ismét elutasították a menekültek kötelező befogadási kvótáit.
2015.09.04 18:30MTI
"Magyarország azon országok közé tartozik, amelyek leginkább ki vannak téve a migrációs hullám nyomásának, és amelyeket leginkább érintenek annak következményei. Csehország, Lengyelország és Szlovákia miniszterelnökei tehát újra teljes támogatásukról biztosítják Magyarországot azon igyekezetében, hogy legyőzze a kihívást. Szolidaritásuk jeléül a kormányfők készek további segítséget nyújtani Magyarországnak" - olvasható a közös nyilatkozatban, amelynek szövegét a találkozó után hozták nyilvánosságra Prágában.
Csehország, Lengyelország és Szlovákia teljes támogatásáról biztosította Magyarországot az országot érő hatalmas migrációs nyomásra való tekintettel - szögezte le Bohuslav Sobotka cseh kormányfő a csúcstalálkozó utáni sajtóértekezleten. Azt mondta, hogy a kötelező menekültbefogadási kvóták kérdésében egységesen elutasító a V4-ek álláspontja.
Magyarország számára rendkívül fontos volt a visegrádi négyek pénteki prágai találkozója - jelentette ki a tanácskozást követő sajtónyilatkozatában a magyar kormányfő.
Orbán Viktor köszönetet mondott Csehország, Szlovákia és Lengyelország miniszterelnökeinek a kinyilvánított szolidaritásért, hangsúlyozva, hogy erre a jövőben konkrét formában is szükség lesz.
A miniszterelnök méltatta a cseh és a szlovák belügyminiszter pénteki nyilatkozatát is, miszerint Csehország és Szlovákia kész vasúti folyosót létesíteni, amelyen keresztül a migránsok Magyarországról Németországba jutnának.
Ehhez azonban szükség van Németország nyilatkozatára, hogy hajlandó-e befogadni a menekülteket, hajlandó-e vízumot adni nekik - fejtette ki Orbán Viktor az MTI tudósítójának kérdésére.
Az MTI azon felvetésére reagálva, van-e forgatókönyvük a visegrádiaknak, ha a kötelező menekültbefogadási kvóták kérdésében egységes álláspontjuk kisebbségben maradna, Orbán leszögezte: nem legyőzni kell egymást, hanem közös megoldást kell találni a migrációs válságra.
A miniszterelnök a sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben jól jönnek a barátok, a Prágában elfogadott nyilatkozat komoly és jó dokumentum, amely kifejezi Magyarország törekvéseit.
Ewa Kopacz lengyel kormányfő a közös sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy országa az európai szolidaritás mögött áll, és nem fordít hátat európai partnereinek, sem pedig azoknak, akik életüket kockáztatva jutnak el Európába.
"A problémamegoldás vállalásának mértékéről a tagállamoknak önállóan kell dönteniük" - vélekedett Kopacz.
Robert Fico szlovák miniszterelnök kijelentette, hogy a visegrádi négyeknek érdekük a schengeni rendszer megőrzése.
"Ha megszűnne a schengeni övezet, az az európai politika nagy vereségét jelentené" - szögezte le a szlovák politikus. Kifejtette: jelenleg mind a négy visegrádi országban Európa-orientált politikai szubjektumok vannak hatalmon, de ha Európa-ellenes erők kerülnének kormányzati pozíciókba, nem nehéz elképzelni, mi következhetne.
A jelenlegi migrációs válság összeurópai probléma, amelyet európai szinten, közös erőkkel kell megoldani - hangsúlyozta a négy visegrádi ország kormányfője a közös nyilatkozatban.
A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák miniszterelnök a dokumentumban fájdalmát fejezte ki a migrációs hullám áldozatai miatt, és síkraszállt amellett, hogy a menekültek problémáit ott rendezzék, ahol azok keletkeztek. Ugyanakkor szükségesnek tartják a schengeni övezet külső határai védelmének megerősítését is.
A kormányfők ismételten elutasították a menekültek kötelező befogadási kvótáit, ahogy azt Brüsszel javasolta, mert szerintük ez az elképzelés nem old meg semmit.
A közös nyilatkozatban a miniszterek megerősítették, hogy országaik készek aktívan részt venni a migrációs válság megoldásában. Véleményük szerint ezt alapvetően ott kell megoldani, ahol a probléma gyökerei vannak.
"Ahogy az orvosok mondják: először a betegség forrását kell kezelni, és csak azután a tüneteket" - hangsúlyozta Ewa Kopacz lengyel miniszterelnök.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06