Kisebbségi nyelv
Gázos az új szlovák kerettanterv a magyar iskoláknak?
Levélben fordult a FUEN a szlovák oktatásügyi miniszterhez a szlovákiai magyar iskolák ügyében.
2015.06.24 22:07MTILevélben fordult az Európai Nemzetiségek Föderalista Uniója (FUEN) a szlovák oktatásügyi miniszterhez a szlovákiai magyar iskolák ügyében, azzal a céllal, hogy a szaktárca ne csökkentse az anyanyelvi oktatás színvonalát - közölte az MTI-vel Csáky Pál, a FUEN egyedüli szlovákiai tagjának, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) európai parlamenti képviselője szerdán.
Juraj Draxler oktatásügyi miniszterhez intézett levelében a hagyományos nemzeti kisebbségek védelme terén működő legnagyobb ernyőszervezet nyugtalanságának adott hangot az új kerettanterv kapcsán, amely a kisebbségi nyelveken oktató iskolákban az anyanyelvi oktatás színvonalát csökkentő lépéseket tartalmaz.
Hans Heinrich Hansen, a FUEN elnöke arra kéri a szlovák minisztériumot, hogy "ismerje el, védelmezze és támogassa a nemzeti kisebbségek nyelvi és kulturális sokszínűségét, amely gazdagítja a társadalmat". A levélírók rámutatnak arra is, hogy a nemzeti kisebbségek hivatottak eldönteni, milyen jogok járnak tagjaiknak a nyelvhasználatot és közoktatási sztenderdeket illetően.
A minisztérium szeptembertől érvényes kerettantervének értelmében Szlovákiában a magyar nyelvű általános iskolák alsó tagozatain jóval kisebb lesz az óraszám az anyanyelv oktatására, illetve a szabadon választható tantárgyakra is, mint a szlovák intézményekben. A szabadon választható tantárgyak óraszámát a kisebbségi iskolák eddig elsősorban az anyanyelvi oktatás színvonalának növelésére használtak fel.
A szlovák oktatásügyi tárca intézkedését korábban a felvidéki magyar pedagógus szakma, az MKP és civilek is bírálták, akárcsak a közoktatási törvény ugyancsak szeptembertől hatályos rendelkezését, amely kötelező jelleggel minimális osztálylétszámokat vezet be s ezzel veszélybe sodorja a kis létszámú vidéki iskolákat. A tárca ezen döntéseinek felülbírálását a magyar pedagógusok és szülők egy - több mint 26 ezer aláírással megtámogatott - petíció formájában is kérték a minisztertől, ám nem sikerült eredményt elérniük.
A FUEN levelében arra biztatja a szlovák kormányt, hogy vegye figyelembe a több mint 26 ezer polgár által támogatott kérést, és kezdjen tárgyalásokat a petíció kezdeményezőivel a jobb színvonalú anyanyelvi oktatás érdekében.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:10 Elhunyt Galkó Balázs
- 8:34 Életét vesztette a 21 éves sportoló, Kiss Dorottya Zsófia
- 6:35 Az ICC újratárgyalja Izrael joghatósági kifogásait
- 22:11 Trump már 2028-as kampánysapkákat árul
- 20:07 Halálra késelte osztálytársát egy francia gimnazista, a tantestület fékezte meg a támadót
- 18:39 Europol: ipari méretű droglabort számoltak fel Belgiumban
- 16:20 Sártengerré változott a 67-es út - videók
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06