Terrorizmus
Csak tömeges megfigyeléssel tudják a terrorizmust megelőzni
Boehner szerint a megfigyelési törvény tette lehetővé a készülő washingtoni merénylet megelőzését.
2015.01.16 07:50MTIA külföldi hírszerzési felügyeletre vonatkozó törvénynek (FISA) köszönhető, hogy sikerült megakadályozni az amerikai kongresszus ellen tervezett terrortámadást - jelentette ki csütörtökön a Pennsylvania állambeli Hersheyben John Boehner, az amerikai képviselőház elnöke.
Az 1978-ban elfogadott, sokat vitatott FISA rendelkezik arról, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) hírszerzési ügyekben házkutatási parancsot és a gyanúsított kommunikációjának megfigyelésére szóló engedélyt kapjon az erre a célra létrehozott titkos felügyelő bíróságtól (FISC). Boehner azért hozta szóba a törvényt, mert annak hatályát a törvényhozásnak hamarosan újból meg kell hosszabbítania.
Az FBI szerdán közölte, hogy letartóztatta a Raheel Mahrus Ubaydah álnevet is használó Christopher Lee Cornellt, aki arra készült, hogy csőbombákat robbantson a kongresszus épületében, és azt követően halomra lője az onnan menekülő embereket. Cornellre az FBI egyik informátora hívta fel a figyelmet, miután 2014 őszén a Twitteren kommunikálni kezdett a terrortámadásra készülő ohiói fiatalemberrel.
Boehner anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna, kijelentette, hogy a FISA és az amerikai hatóságoknak a közvetlen fenyegetést jelentő személyekre való adatgyűjtési képessége nélkül a gyilkos tervre nem derült volna fény.

Az Egyesült Államok Nemzeti Kutatási Tanácsa egyébként csütörtökön jelentést tett közzé, amely szerint a metaadat-gyűjtést egyetlen létező eljárás sem tudja teljes egészében kiváltani, ugyanakkor ki lehet fejleszteni jobb módszereket is az adatgyűjtés célzottabbá tételére és az információk oly módon történő felhasználásra, hogy az csillapítaná a magánszféra sérthetetlenségét védelmezők aggályait.
A nemzeti hírszerzés igazgatója (DNI) hivatalának támogatásával elvégzett kutatást azt követően indították útjára, hogy Barack Obama elnök tavaly arra szólított fel, hogy próbáljanak meg szoftveralapú alternatívákat találni a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtési programjára.
Az NSA vitatott tevékenységére a 2013-ban Moszkvába szökött informatikus, Edward Snowden hívta fel a világ közvéleményének figyelmét.
"Nincsenek műszaki alternatívák, amelyek képesek ugyanazokat a feladatokat ellátni, mint a tömeges adatgyűjtés" - állt a jelentésben.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06