Fregattokat Tajvannak
Peking dühös Washingtonra a tajvani fegyvereladások miatt
Peking pénteken határozott hangú tiltakozással fejezte ki nemtetszését amiatt, hogy Barack Obama amerikai elnök aláírta azt a törvényt, amely lehetővé teszi Perry-osztályú fregattok értékesítését Tajvannak.
2014.12.20 06:30MTIA törvény súlyosan megsérti a három kínai-amerikai közös nyilatkozatot, különösen az 1982-est, amelyben az Egyesült Államok vállalta, hogy folyamatosan csökkenti fegyvereladásait Tajvan számára - jelentette ki tájékoztatóján Csin Kang, a külügyminisztérium szóvivője.
"(A lépés) brutális beavatkozás Kína belügyeibe, aláássa Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit, továbbá a Tajvani-szoros két partja közötti békés fejlődés iránya ellenében hat" - jelentette ki Csin.
Hozzátette, a tajvani ügy Kína alapvető érdekeit érinti, és mindig is a legfontosabb és legérzékenyebb kérdése volt a kínai-amerikai kapcsolatoknak. Az amerikai fegyvereladások ellenzése Kína határozott, világos és következetes álláspontja - fogalmazott a szóvivő, s jelezte, a történtek miatt a kormány mind Pekingben, mind Washingtonban hivatalos formában is tiltakozását fejezte ki.
"Fenntartjuk magunknak a jogot további (válasz)intézkedésekre" - közölte Csin. A szóvivő külön is felhívta az Egyesült Államok figyelmét arra, hogy tartsa magát az "egy Kína" politikához és a három közös nyilatkozathoz, szüntesse meg hivatalos és katonai kapcsolatait Tajvannal, állítsa le fegyvereladásait és tegyen többet a Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatok békés fejlődéért.
Peking legutóbb 2013-ban háborodott fel ugyanezen okok miatt. Akkor amerikai ígéret szerint F-16-os vadászbombázókat, Apache támadó helikoptereket, Black Hawk szállító helikoptereket és a legfejlettebbek közé tartozó Patriot légvédelmi rakétákat is ígértek Tajvannak.
A Pentagon 2010 januárjában egy 6,4 milliárd dolláros fegyvercsomag eladásáról döntött, 2011 őszén pedig egy csaknem hatmilliárd dollár értékű fegyvereladást jelentettek be, amely tartalmazta 145 darab F-16 A/B típusú vadászgép korszerűsítését.
Peking minden egyes eddigi fegyvereladásra rendkívül ingerülten reagált. A történtek következményeként a két ország közötti védelmi együttműködés rendszerint hosszabb-rövidebb időszakokra a minimálisra csökkent vagy szünetelt. Kína területe részeként tekint Tajvanra, amely de facto önálló államként működik, még ha a világon mindössze kevesebb, mint két tucat ország ismeri is el.
A mindenkori kínai politikai vezetés deklarált célja az ország újraegyesítése. A Tajvani-szoros két partja között az elmúlt hat évben, jelentősen javultak a kapcsolatok, ám a jelenleg kormányzó Kuomintang párt sokat veszített népszerűségéből, s feltételezhető, hogy 2016 tavaszán függetlenség párti elnököt választanak. Peking korábban arra az esetre, ha a sziget kimondaná függetlenségét, katonai erő bevetésével fenyegetett.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06