EU-munkavállalás
Major: a munkaerő jöhet, de bevándorlóknak gátat kell szabni
A volt brit miniszterelnök szerint félreértés, hogy Nagy-Britannia az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgás felszámolását akarná elérni, de a jelenlegi bevándorlási hullámot valahogy korlátozni kell.
2014.11.16 18:39MTI
A politikus a BBC televízió politikai magazinműsorában kijelentette, hogy a "hatalmas mértékben megugrott bevándorlás" miatt csak az elmúlt egy évtizedben hozzávetőleg 7 százalékkal nőtt a brit lakosság lélekszáma.
Ha a bevándorlás a jelenlegi ütemben folytatódik, a nagy-britanniai népesség 25 százalékkal emelkedik a következő néhány évtizedben, miközben Németország lakossága csökken - tette hozzá.
Major szerint Nagy-Britannia "nem akarja magára zárni az ajtót", és ez nem is lenne bölcs dolog, mivel bevándorlók nélkül működésképtelenné válna például a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS), vagy a tömegközlekedés.
Sir John szerint a probléma nem is csupán a közép- és kelet-európai országokból érkezőkhöz kötődik, hanem az euróövezet déli térségéhez is, amely "nagyon közel jár a recesszióhoz, vagy talán már recesszióban is van", és innen is egyre többen érkeznek Nagy-Britanniába.
Major - a Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb veteránja, aki 1990 és 1997 között állt a brit kormány élén - nem vetett fel konkrét megoldási lehetőségeket, de kijelentette, hogy a "léteznek olyan gyakorlati lépések", amelyekkel e probléma kezelhető az Európai Unión belüli szabad mozgás alapelvének megsértése nélkül.
Sir John ugyanakkor a vasárnapi BBC-műsorban megismételte minapi berlini előadásában kifejtett véleményét arról, hogy csaknem 50 százalék az esélye Nagy-Britannia távozásának az EU-ból, ha Londonnak nem sikerül reformokat elérnie a bevándorlás kérdésében és más ügyekben. A tory politikus szerint az EU-bevándorlás megfékezésre van szükség ahhoz, hogy a brit EU-tagság fenntartása mellett szóló érvekről meg lehessen győzni a brit választókat.
Hangsúlyozta: ő személy szerint erőteljesen pártolja, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradjon.
Az utóbbi hetekben a brit kormány több tagja - köztük David Cameron miniszterelnök is - alig burkoltan felvetette annak lehetőségét, hogy Nagy-Britannia távozhat az EU-ból, ha nem sikerül Brüsszellel egyezségre jutnia a bevándorlási szabályok szigorításáról.
Cameron a Brit Iparszövetség (CBI) múlt heti éves kongresszusán felszólalva kijelentette: az nem működőképes stratégia, "ha valaki csak azt hajtogatja, hogy történjék bármi, nekünk az Európai Unióban kell maradnunk".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06