Ukrán válság
Merkel: érinthetetlen a NATO-orosz alapszerződés
A NATO bármilyen agressziótól megvédi baltikumi tagjait, de tiszteletben tartja a NATO-Oroszország Alapító Okiratban foglaltakat - mondta a német kancellár szerdán Berlinben.
2014.09.03 17:51MTI
Angela Merkel a wales-i NATO-csúcs kezdete előtt egy nappal tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva megerősítette korábbi álláspontját, amely szerint nem szabad megsérteni a NATO Oroszországgal kötött alapszerződését, azzal együtt sem, hogy az ukrán válságban követett orosz politika elfogadhatatlan, és a szövetségnek tekintetbe kell vennie a balti államok aggodalmait.
Ezért a NATO-csúcson a szövetség reagálási képességének javításáról döntenek majd, hogy a NATO gyorsabban léphessen fel a Baltikum térségében kibontakozó bármiféle fenyegető folyamattal szemben - mondta Angela Merkel, utalva "a NATO lándzsahegyének" nevezett, új, nagyon gyors reagálású erő kiépítésére vonatkozó tervre.
Hangsúlyozta: a döntések "teljes mértékben megfelelnek" majd a NATO-Oroszország Alapító Okiratnak.
A német kancellár ezt az álláspontot fejtette ki augusztus közepén tett rigai látogatásán is, amikor a NATO kelet-európai jelenlétének erősítésére vonatkozó igényekkel kapcsolatban azt mondta, hogy "nem csak egy NATO alapokmányunk van, de egy NATO-Oroszország partnerségi megállapodásunk is, amelyet ebben a pillanatban nem szeretnék átírni".
Az 1997-es megállapodás alapján a felek tartózkodnak attól, hogy jelentős újabb állandó katonai erőt telepítsenek a másik területével határos térségekben.
Ugyanakkor a balti államok szerint a lehetséges agresszió kivédésére erősíteni kell a NATO jelenlétét a régióban, ami csapatok telepítését, támaszpontok kiépítését jelenti, Toomas Hendrik Ilves észt államfő pedig szerdán annak a véleményének adott hangot, hogy az orosz fél érvénytelenítette a megállapodás bizonyos részeit az ukrán válságban tanúsított magatartásával.
Szerdán az NATO-csúcson képviselendő német állásponttal kapcsolatban név nélkül nyilatkozó berlini kormányzati források kiemelték: a kormány továbbra is abból indult ki, hogy az ukrán válságot nem lehet katonai eszközökkel megoldani. Hozzátették: egyetlen NATO tagország sem javasolta, hogy fegyverszállításokkal támogassák a kijevi vezetést a kelet-ukrajnai oroszpárti szakadárok elleni harcban, és az sincs napirenden, hogy Ukrajna csatlakozzon az észak-atlanti szövetséghez.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06