Iszlám Állam
Háromszáz amerikai a dzsihadisták között
Az Egyesült Államok mintegy 300 olyan amerikai állampolgárról gyűjt hírszerzési információkat, akik Irakban és Szíriában az Iszlám Állam elnevezésű dzsihadista milícia soraiban harcolnak.
2014.08.27 21:45MTI
Az amerikai média általában "néhány tucatnyi" amerikai dzsihadistával számol. A washingtoni konzervatív lap azzal kapcsolatban közölte eddigi becsléseknél nagyságrendekkel nagyobb feltételezett adatot, hogy kiderült: a hét végén Szíriában életét vesztette Douglas McAuthur McCain amerikai állampolgár, aki az IÁ oldalán harcolt az Egyesült Államok által támogatott Szabad Szíriai Hadsereggel szemben. A kaliforniai San Diegóba való 33 éves férfi 10 évvel ezelőtt tért át a kereszténységről az iszlám hitre. A családot az amerikai külügyminisztérium hétfőn értesítette az elhalálozásról, s azt kedden a Fehér Ház is megerősítette.
Egy másik amerikai, a Floridában felnőtt Moner Mohammad Abusalha egy júliusban nyilvánosságra hozott videó szerint öngyilkos merényletet hajtott végre Szíriában.
"Tudjuk, hogy több száz, amerikai útlevéllel rendelkező személy csatlakozott az IÁ-hoz Szíriában és Irakban" - jelentette egy név nélkül nyilatkozó amerikai illetékes. Rámutatott, hogy ezek a dzsihádisták a hazatérésük után fokozott veszélyt jelentenek majd.
A The Washington Times szerint az elmúlt hetekben az IÁ a közösségi oldalak segítségével próbált meg rémületet kelteni az Egyesült Államokban. A Twitteren egyebek között megjelent egy olyan éjszakai felvétel, amelyen a terrorszervezett kibontott zászlaja látható a Fehér Ház előtt. Egy másik, egy chicagói felhőkarcoló előtt készült fotó a következő szöveggel jelent meg a mikroblog-portálon: "Az államotokban vagyunk. A városaitokban vagyunk. Az utcáitokon vagyunk. Mindenütt a célpontjaink vagytok."
Mike Lyons nyugállományú őrnagy, a Truman Nemzeti Biztonsági Projekt főmunkatársa és a CBS elemzője szerint a 2001. szeptember 11. terrortámadás elkövetőivel ellentétben, akik csapatban működtek és évek alatt dolgozták ki a tervüket, az IÁ soraiból visszatérők magányos farkasként öngyilkos merényleteket követhetnek el a hazájukban, vagy sejteket toborozhatnak bonyolultabb akciók végrehajtása érdekében.
Aaron Miller, a Woodrow Wilson Nemzetközi Tudósközpont alelnöke ezzel szemben úgy vélekedett, hogy Amerikában túlbecsülik a 10-15 ezer harcossal rendelkező IÁ jelentette fenyegetést.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06