Kárpátok géniusza - az emlékezés megszépít mindent
Nicolae Ceausescu volt Románia legjobb államelnöke
Egy felmérés szerint a románok többsége úgy véli, hogy Nicolae Ceausescu volt kommunista diktátor volt Románia legjobb államelnöke.
2014.07.18 23:30MTI
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet által július elején készített közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 24,7 százaléka vélekedett úgy, hogy Ceausescu volt a legmegfelelőbb országvezető - írta az Agerpres román hírügynökség.
Második helyen Ceausescu utóda, Ion Iliescu áll, aki közvetlenül rendszerváltozás után került Románia élére. Őt a megkérdezettek 19,1 százaléka tartja a legmegfelelőbb államelnöknek.
Harmadik helyen van Traian Basescu jelenlegi államelnök, akit a megkérdezettek 14,2 százaléka tart a legjobb államelnöknek, majd az 1996 és 2000 között egy mandátumot kitöltő Emil Constantinescu következik, akit 9,7 százalék tart a legmegfelelőbbnek. Ugyanakkor a megkérdezettek csaknem 24 százaléka vélte úgy, hogy a négy volt államelnök közül egyikük se emelkedett fel az államfői tisztség elvárásaihoz. A megkérdezettek 8,4 százaléka nem válaszolt a kérdésre.
Dana Cristea, az INSCOP projektvezetője úgy véli, hogy a lakosság emlékezetében valójában hamis kép él Nicolae Ceausescuról, akinek a nevét összekapcsolják azzal az időszakkal, amikor a közfelfogás szerint "rendezettebb és kiszámíthatóbb volt a mindennapi élet", ugyanakkor az akkori hiánygazdaság emléke már megkopott. A kutató ezzel magyarázta, hogy negyed évszázaddal a kommunizmus bukása után is Romániában még mindig Ceausescut tartják a legjobb államelnöknek.
Romániában nem először született hasonló eredmény az ilyen jellegű felmérések során, korábban ugyanis kiderült, hogy a románok zöme Ceausescut tartja az ország legnagyobb építőjének is.
Ceausescut és feleségét 1989. december 25-én végezték ki egy rögtönítélő katonai bíróság által lefolytatott csaknem másfél órás tárgyalás után. A volt kommunista diktátor ellen fellázadt Románia lakosságának egy része, miután néhány nappal korábban vérbe fojtották a Tőkés László által elindított temesvári felkelést.
Ceausescu diktatúrája a legzártabb és legkegyetlenebb volt a volt kommunista kelet-közép-európai országok között. A román gazdaság 1989-re lényegében teljesen összeomlott, komoly élelmiszer és egyéb alapszükségleti ellátáshiány keletkezett Ceausescu irracionális politikája miatt, ami kiváltotta a lakosság haragját, és végül Ceausescu vesztét okozta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06