EU-tisztújítás
Nem dráma, hogy nem lesz konszenzus Juncker mellett?
A vezető uniós posztokról a tagállamok között tartott egyeztetések "európai szellemben folynak", továbbá minden tagország elképzeléseit figyelembe veszik.
2014.06.25 13:22MTI
Angela Merkel német kancellár szerdán megerősítette, hogy kormánya abban az esetben is Jean-Claude Juncker volt luxemburgi miniszterelnököt támogatja az Európai Bizottság elnöki posztjára, ha más európai uniós tagállamok nem értenek egyet ezzel a választással.
A német parlamentben felszólalva Merkel kijelentette: nem dráma, ha Junckert a tagországok állam- és kormányfői nem egyhangú döntéssel jelölik a tisztségre, hanem úgynevezett minősített többségű határozattal. Emlékeztetett arra, hogy az uniós jogszabályok az utóbbit írják elő. Hozzátette, ennek ellenére az lenne kívánatos, hogy a tagállamok minél szélesebb köre sorakozzon fel Juncker mögé.
A csütörtökön kezdődő kétnapos EU-csúcsértekezlet elé időzített beszédében a kancellár hangsúlyozta, hogy a vezető uniós posztokról a tagállamok között tartott egyeztetések "európai szellemben folynak", továbbá minden tagország elképzeléseit figyelembe veszik.
Juncker jelölését - amelyet az esetleges kormányfői döntés után még az Európai Parlamentnek is meg kell szavaznia - egyelőre több tagország nem támogatja. Legfőbb ellenzőnek a brit kormány számít, amely a föderalista törekvések jelképének tartja a veterán politikust, de nem ért egyet Juncker jelölésével például Magyarország sem.
Merkel a Bundestag előtti beszédében más témákra is kitért. Értésre adta, hogy Oroszországtól még további jelzéseket remél a kelet-ukrajnai konfliktus békés megoldásának érdekében. Méltatta, hogy Vlagyimir Putyin elnök megtette az első orosz lépéseket ezen a téren, és az orosz parlament visszavonta a felhatalmazást a hadsereg ukrajnai bevetésére. Azt sem zárta ki viszont, hogy szükség esetén, amennyiben érdemi haladás nem történik, a Moszkva elleni szankciók kiterjesztése is szóba kerül.
Irakról szólva Merkel azt mondta, nyomást kell gyakorolni annak érdekében, hogy olyan kormány alakuljon, amely a lakosság minden csoportjának nézeteit képviselni tudja. Hozzátette, hogy eddig nem ez volt a helyzet, és ez hozzájárult az országban jelenleg uralkodó állapotokhoz.
Az uniós témák között kitért Merkel a pénzügyi stabilizációt biztosító szabályozásra. Egyértelművé tette, hogy ellenzi a szabályok lazítását, és megismételte, hogy az euróövezet egyes országaiban is szükség van további gazdasági strukturális reformokra.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06