EP-választás
Hogyan és miért szavazzunk az EP-választáson?
Ha nem akar sokat olvasni, de érdekli, hogyan zajlik az Európai Parlament és Európai Bizottság megválasztása - gyorstalpaló.
2014.05.17 12:55MTI
Az Európai Unióban május 22-25 között választják meg az Európai Parlament 751 képviselőjét. A választók a parlament mellett az Európai Bizottság elnökéről is szavaznak, mivel a választók ezúttal szavazatukkal közvetlenül befolyásolhatják, ki vezeti majd a bizottságot.
Európa-szerte 400 millió választópolgár szavazhat május végén, Magyarországon 8 millió választásra jogosult van és 21 képviselőt küldhet az EP-be. Az EP tagjainak megválasztása azonban csak az első lépés, az EP újonnan megválasztott tagjai választják meg az unió következő bizottságának az elnökét és a biztosokat is.
Az EP hatáskörei a Lisszaboni Szerződés következtében jelentősen megnőttek, például új előírás, hogy a választás eredményét figyelembe kell venni az Európai Bizottság elnökének jelölésénél és megválasztásánál. Ez azt jelenti, hogy a választók szavazatukkal közvetlenül befolyásolhatják, ki vezeti az Európai Bizottságot.
Az európai politikai pártok a kampányban február-márciusban nevezték meg jelöltjüket az Európai Bizottság elnöki posztjára.
Az európai parlamenti választás eredményének közzététele után a megválasztott képviselők mandátumvizsgálata júniusban lesz, az EP alakuló ülését július 1-3. között tartják Strasbourgban; ekkor választják meg az EP elnökét, a 14 alelnököt és a questorokat.
Júniusban az Európai Tanács elnöke konzultál az Európai Parlamenttel az Európai Bizottság lehetséges elnökjelöltjéről, figyelembe véve a választás eredményét. A konzultációkat követően az Európai Tanács elnöke javaslatot tesz az elnök személyére az Európai Tanácsban és a tanács dönt arról, kit javasoljon elnökjelöltnek, a döntést minősített többséggel hozzák meg.
Az EP július 14-17. között megválasztja az Európai Bizottság elnökét, augusztusban-szeptemberben a tagállamok az Európai Bizottság új elnökével együttműködve javaslatot tesznek a bizottság tagjaira, majd az EP szakbizottságai meghallgatják a biztos-jelölteket.
A szeptember-októberben tartják a biztos-jelöltek meghallgatását hozza, majd az EP októberben szavaz a teljes bizottságról (azaz az egyes jelöltekről külön-külön nem, csak a bizottság egészéről), valamint a kül- és biztonságpolitikai képviselő személyéről.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06