Munkanélküliség, korrupció, felekezeti harcok
Irak szomorú helyzete
Demokratikus(nak mondott) választások jönnek Irakban, de amióta az amerikaiak kivonultak, nem sokat javult a helyzet.
2014.04.29 15:55MTIAz amerikai erők 2011-es kivonulása óta először parlamenti választásokat tartanak szerdán Irakban, ahol az utóbbi időben újból elharapódzott a felekezetek közötti erőszak, növekszik a vallási fanatizmus és a korrupció.
A szakértők szerint továbbra is - a miniszterelnöki pozícióért harmadik alkalommal is elinduló - Núri al-Máliki síita kormányfő a legnépszerűbb jelölt, annak ellenére, hogy a munkanélküliségi ráta emelkedése, a korrupció, a közszolgáltatások hiánya és a véres felekezeti harcok kiújulása miatt az iraki társadalom nagy része erősen bírálja a regnáló kormányt.
A 66 éves Máliki és az általa vezetett Iszlám Dava Párt az előző választásokon, 2010-ben másodikként futott be, ugyanakkor hónapokig tartó alkudozás során sikerült szövetséget kötnie több síita csoporttal, és így megtarthatta kormányfői pozícióját.
A miniszterelnök legnagyobb kihívója a szunnita Oszama an-Nudzsajfi, az iraki parlament elnöke, akinek régóta nézeteltérései vannak a Málikival. 2013 áprilisában Nudzsajfi lemondásra szólította fel a kormányt, miután 53 ember vesztette életét a rendőrség és kormányellenes tüntetők összecsapásaiban a Kirkuk melletti Havidzsa városában.
A jövőbeli kormány előtt számos kihívás tornyosul majd. Ajham Kamel, az Eurasia Group globális politikai kockázatelemző csoport Közel-Kelettel és Észak-Afrikával foglalkozó igazgatója szerint a közbiztonság kérdésein kívül a legfontosabb az olajipar ügyeinek, a szunniták, síiták és kurdok közötti kapcsolatok elmérgesedésének és a gazdaság problémáinak megoldása.
Az év eleje óta majdnem háromezren vesztették életüket merényletekben, és úgy tűnik, sem a rendőrség, sem a hadsereg nem tudja megfékezni az erőszakot, amelyet a szomszédos Szíriában dúló polgárháború is táplál. A nyugat-iraki Anbár tartomány egyes részeiben a biztonsági erők és az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettől korábban elszakadt Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szélsőséges szunnita csoport sorozatos összecsapásai miatt nem rendezik meg a választásokat sem.

Az utóbbi hónapokban kialakult politikai és közbiztonsági válság gyakorlatilag megbénította az állami intézményeket. Az iraki parlament 2010 óta elenyésző számú törvényt fogadott el. Emellett a választási kampányt, és a biztonsági erők hétfői voksolását több, halálos áldozatot követelő merénylet kísérte.
A támadásoktól való félelem miatt a hatóságok vasárnaptól csütörtökig munkaszünetet rendeltek el az országban, hogy biztosíthassák a mintegy húszmillió választásra jogosult állampolgár urnákhoz járulását. Bagdadban az üzletek többsége már korábban lehúzta a rolókat.
A felekezetek és népcsoportok közötti törésvonalak mélyülése azonban nem csupán az összetűzések számának növekedésében, hanem a politikai pártok széttöredezésében, és a válások számának emelkedésében is tetten érhető.
A "vegyes", vagyis síita-szunnita házaspárok között az utóbbi húsz hónapban jelentősen megnőtt a válások aránya. Adel al-Obeidi válóperes bíró elmondta, hogy tavaly Moszulban hatvan százalékkal több, különböző etnikai és vallási háttérrel rendelkező házaspár adta be a válókeresetet, mint korábban.
Az Ijád Allávi volt miniszterelnök vezette, 2010-ben győzedelmeskedő pártlista teljesen széttöredezett, pedig négy éve még Máliki és a vallásos pártok legnagyobb kihívójának számított. A szövetség szunnita tagjai időközben saját pártokat alapítottak, a liberális síiták pedig szövetségre léptek a konzervatívabb síita politikai platformokkal. A kurdok, akikkel a miniszterelnök évek óta az olajbevételek elosztásáról vitázik, egyre inkább elzárkóznak a politikai együttműködés elől a központi kormánnyal.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06