Ukrán válság
Nem kell az amnesztia a luhanszki szakadároknak
Csak akkor hajlandók abbahagyni a tiltakozást, ha a kormány beleegyezik abba, hogy népszavazást tartsanak a terület státusáról.
2014.04.10 19:14MTI
Elutasították az Olekszandr Turcsinov házelnök, ideiglenes államfő által felajánlott amnesztiát a luhanszki fegyveres szakadárok csütörtökön, és közölték, csak akkor hajlandók abbahagyni a tiltakozást, ha a kormány beleegyezik abba, hogy népszavazást tartsanak a terület státusáról.
"Konkrétan egy népszavazást követelünk a föderalizmusról, hogy az emberek kinyilváníthassák akaratukat" - mondta a golyóálló mellényeket viselő, Kalasnyikov gépkarabéllyal, pisztolyokkal és más lőfegyverekkel felfegyverzett szakadárok egyik vezetője.
A középületeket elfoglaló tüntetők függetlenséget akarnak a kelet-ukrajnai megyéknek, de elhangzottak olyan követelések is, hogy az érintett területek a Krímhez hasonlóan csatlakozzanak Oroszországhoz.
A kijevi belügyminisztérium közölte, hogy kompromisszumra törekszik, de elfogadhatatlannak tartja a szakadárok követeléseit. A tárca egyúttal leszögezte, hogy bár alapvetően kerülni akarja az erőszak alkalmazását, arra továbbra is lehetséges opcióként tekint.
Olekszandr Turcsinov ideiglenes államfő ezzel párhuzamosan büntetlenséget ígért a szakadároknak arra az esetre, ha leteszik a fegyvert, és önként elhagyják az általuk megszállva tartott hivatali épületeket.
"Amnesztiát ígértek, de semmi jele egy népszavazásnak. Nem fogjuk elfogadni az amnesztiát népszavazás nélkül" - közölte a luhanszki szakadárok egy másik vezetője.
A radikális oroszbarát tüntetők április 6-án és 7-én három kelet-ukrajnai városban - Harkivban, Donyeckben és Luhanszkban - megrohamozták és megszállták a helyi megyei adminisztráció épületét, Luhanszkban és Donyeckben az SZBU hivatalát is. Harkivban már visszavették az elfoglalt épületet a tüntetőktől a biztonsági erők, de Donyeckben még mindig megszállva tartják a megyei adminisztrációt, Luhanszkban pedig az SZBU épületét.
A Reuters hírügynökség helyszíni riportja szerint a luhanszki szakadárok azt állítják magukról, hogy Afganisztánban és Csecsenföldön szolgált veteránok. Az általuk elfoglalt épületben szigorú katonai szabályzatot vezettek be, és könyvespolcokból barikádokat emeltek a biztonsági erők esetleges rohamára készülve. Az épület előtt pedig mintegy 100-200 ember állt, szolidaritást vállalva a szakadárokkal. Donyeckben nagyjából 1500-ra tette a Reuters a szakadárokkal szolidaritást vállalók számát.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 0:00 Életbe lépett a Putyin által javasolt tűzszünet - Kijev elutasítja a békeajánlatot
- 10:01 A katolikusok imádták - Trump szerint nincs miért bocsánatot kérnie a pápás AI-kép miatt
- 8:00 Az USA Legfelsőbb Bírósága jóváhagyta Trump transznemű katonákra vonatkozó tilalmát
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06