"Az európai perspektíva jelenti a jövőt"
Az ország, ami a neve miatt nem csatlakozhat az EU-hoz
2005 óta várnak a csatlakozási tárgyalások megkezdésére, de egy EU-s tag mindig megfúrja azokat, történelmi okokra hivatkozva. Melyik ez az ország és ki az ellenlábasa - cikkünkből kiderül.
2014.02.18 14:15MTI
Macedónia kész megfizetni az uniós csatlakozás árát - jelentette ki kedden, az Európai Politikai Központ (EPC) által szervezett beszélgetésen Fatmir Besimi, a skopjei kormány uniós ügyekért felelős miniszterelnök-helyettese. Besimi újságírói kérdésre kifejtette: ezen azt érti, hogy Macedónia készen áll arra, hogy szuverenitásának egy részéről lemondjon, de az Athén és Skopje között az ország nevéről folytatott, több mint 20 éve húzódó vitáról alig ejtett szót. A macedón kormányfő-helyettes ugyanakkor arra az álláspontra helyezkedett, hogy ha Macedónia nem csatlakozna az Európai Unióhoz, azért sokkal nagyobb árat kellene fizetnie.
Macedónia 2005-ben lett hivatalosan tagjelölt, de azóta is hiába várakozik a csatlakozási tárgyalások megkezdésére, Görögország történelmi okokra hivatkozva több mint húsz éve hajthatatlan, és makacsul ellenzi, hogy az ország a Macedónia nevet viselje, ezért az ország neve hivatalosan és immár több mint két évtizede ideiglenesen Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság. Az Európai Bizottság álláspontja az, hogy a tagállamoknak engedélyezniük kellene Szkopje számára a csatlakozási tárgyalások megkezdését, a névvitát pedig az egyeztetésekkel párhuzamosan, azokkal egy időben, még a macedón uniós csatlakozás előtt kellene rendezni.
"Egy dolog biztos: országom és a térség számára az európai perspektíva jelenti a jövőt, és ezért megéri dolgozni" - jelentette ki Besimi, aki az integrációs folyamatot a kerékpározáshoz hasonlította. Úgy vélte, nagyobb tempó mellett könnyebb tartani az irányt, mintha a folyamatlelassul és újra lendületet kell neki adni.
Fatmir Besimi úgy vélekedett, hogy a Nyugat-Balkán jobban jár, ha az unió részévé válik, és nem marad ki az európai integrációból. Macedóniában az EU- és NATO-tagság társadalmi kohéziót teremtene, mert ezt mindannyian akarjuk - hangoztatta a macedón kormányfő-helyettes.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06