Hutu-tuszi ügy
Felmentették a ruandai népirtás két elítéltjét
Az 1994-es ruandai népirtást vizsgáló ENSZ-törvényszék felmentett két egykori katonai vezetőt, akiket korábban első fokon 11, illetve 20 év börtönre ítélt az afrikai országban elkövetett emberiség elleni bűncselekmények miatt.
2014.02.11 17:35MTI
Augustin Ndindiliyimana tábornok a ruandai csendőrség vezérkarának vezetőjeként szolgált, és a vád szerint hagyta, hogy a csendőrség, a "biztonság jelképe" részt vegyen a népirtásban. Ndindiliyimanára 2011 májusában szabtak ki szabadságvesztést. A tanzániai székhelyű bíróság azzal indokolta a vádlott felmentését a másodfokú eljárásban, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a tábornok a népirtás idején még tényleges ellenőrzést gyakorolt volna a csendőrség felett.
Francois-Xavier Nzuwonemeye ellen az volt a vád, hogy a ruandai hadsereg elitalakulatának, a "felderítő zászlóaljnak" a parancsnokaként segített a tuszikat tömegesen gyilkoló milíciák kiképzésében. Nzuwonemeyének ezenkívül állítólag közvetlen szerepe volt Agathe Uwilingiyimana ruandai kormányfő és az ő testi épségére vigyázó tíz belga kéksisakos megölésében. A bíróság keddi határozata szerint azonban a gyilkosságokban való részvételét nem támasztották alá "minden kétséget kizáróan" helytálló bizonyítékok.
Az ICTR fellebbviteli bírósága ugyanakkor - indoklás nélkül - bizonytalan időre elhalasztotta Augustin Bizimungu tábornok fellebbezésének elbírálását. A ruandai hadsereg volt vezérkari főnökét első fokon 30 év börtönre ítélték népirtás, emberiesség elleni bűncselekmények és háborús bűnök vádjával. Az ügyészség szerint Bizimungu már a hadsereg vezérkari főnökévé történt kinevezése, vagyis 1994. április 16. előtt részt vett tuszik lemészárolásában, a kinevezése után pedig megkettőződtek a tömeggyilkosságok.
Az ICTR kedden ezenkívül 20-ról 15 évre csökkentette az Innocent Sagahutura, a "felderítő zászlóalj" egykori parancsnokhelyettesére tíz ENSZ-békefenntartó megölése miatt kiszabott börtönbüntetést. A bíróság érvelése szerint Sagahutu nem elrendelte a gyilkosságokat, hanem segítséget és bátorítást adott a mészárlás végrehajtásához.
Az 1994-es ruandai népirtásban az ENSZ adatai szerint mintegy 800 ezer tuszi és mérsékelt hutu vesztette életét. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) 1994. novemberi határozata alapján létrehozott ICTR feladata a népirtás felelőseinek felkutatása és elítélése.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06