Munkavállalás
Az uniós biztos nem érti a svájciak diszkriminatív hozzáállását
A svájci választók arról dönthetnek majd február 9-én, hogy visszaállítsák-e a korábban alkalmazott kvótarendszert a külföldiekkel szemben, amely előírná, hogy hány külföldi munkavállaló érkezhetne Svájcba.
2014.01.07 19:20MTI
Bírálta a Svájci Néppárt által javasolt népszavazási kezdeményezést Andor László, az Európai Unió foglalkoztatáspolitikai biztosa keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján.
Svájc legnagyobb politikai ereje gyakorlatilag megszüntetné az uniós polgárok szabad munkavállalását az alpesi országban. A svájci választók arról dönthetnek majd február 9-én, hogy visszaállítsák-e a korábban alkalmazott kvótarendszert a külföldiekkel szemben, amely előírná, hogy hány külföldi munkavállaló érkezhetne Svájcba.
Sajtótájékoztatóján Andor rámutatott, hogy Svájcban legalább minden ötödik foglalkoztatott külföldi, és a svájci gazdaságnak szüksége is van a bevándorló munkaerőre.
"Éppen ezért nem igazán értjük ezt a diszkriminatív hozzáállást, amelyet az ország egy ideje alkalmaz az Európai Unió úgynevezett új tagállamaival szemben" - hangoztatta a magyar biztos. Elmondta, hogy többször is felvetette már a kérdést miniszteri szinten, és úgy véli, hogy a konstruktív megoldás érdekében folytatni kell az egyeztetéseket.
"A jelenlegi helyzet nem tesz boldoggá" - szögezte le Andor.
A Svájci Néppárt szerint meg kell fékezni "a tömeges bevándorlást", ezért kezdeményezték a népszavazást. Arra hivatkoznak, hogy szerintük Svájcnak vissza kell szereznie a jogot ahhoz, hogy kit enged letelepedni az országban, és ki meddig maradhat. Az ötletet sem a kormány, sem a szövetségi parlament, sem a gazdasági érdekképviseleti szervezetek nem támogatják.
Svájc nem tagja az Európai Uniónak, de kétoldalú megállapodás alapján az uniós állampolgárok többsége az alpesi országban is szabadon vállalhat munkát, 2011 óta csak a román és bolgár állampolgárokra vonatkoznak korlátozások, amelyek várhatóan 2016 május végén szűnnek meg. Az EU-hoz tavaly nyáron csatlakozó Horvátország állampolgáraira egyelőre nem vonatkozik a szabad utazást és munkavállalást lehetővé tévő egyezmény.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06