Ők megúszták
Elnöki amnesztiában részesült az első tíz Greenpeace-aktivista
Megszüntették Oroszországban a büntetőeljárást az első tíz Greenpeace-aktivista ellen. Az orosz elnöki amnesztia keretében mentesült a büntetőjogi felelősségre vonás alól Peter Willcox, a környezetvédőket szállító Artic Sunrise nevű jégtörő amerikai kapitánya is.
2013.12.25 13:18MTI
A férfival együtt szerdán hét, előzőleg - kedden - pedig három Greenpeace-aktivista kapta meg az ügyészségtől az eljárást megszüntető határozatot. A héten valamennyi Greenpeace-aktivista ellen megszüntethetik az eljárást. A nemzetközi környezetvédő szervezet 30 embere szeptemberben a Barents-tengeri Pecsora-öbölben lévő Prirazlomnaja fúrótoronynál tiltakozott az északi-sarkköri orosz kőolaj-kitermelés ellen.
Az orosz hatóságok őrizetbe vették a 28 környezetvédőt és két szerződéses fotóst és előbb kalózkodással vádolták meg őket, majd garázdaságra enyhítették az ellenük felhozott vádat.
A környezetvédőket november végéig előzetes letartóztatásban tartották Murmanszkban, majd Szentpétervárra szállították őket, ahol a bírósági döntés értelmében egyenként 2 millió rubel (majdnem 14 millió forint) óvadék ellenében szabadon engedték őket, de a külföldiek nem hagyhatták el Oroszországot.
Ügyük rendezését a múlt szerdán hatályba lépett széles körű orosz elnöki amnesztia tette lehetővé. A lépés oldhatja a Greenpeace-aktivistáival szembeni oroszországi eljárás miatt keletkezett nemzetközi feszültséget. Az ENSZ Hamburgban működő tengerjogi bírósága több mint egy hónapja a holland kormány keresete alapján úgy döntött, hogy az orosz hatóságok kötelesek megszüntetni - óvadék fejében - a nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistáinak előzetes letartóztatását.
Az óvadékot a holland kormánynak kellett volna elhelyeznie bankgarancia formájában. A holland zászló alatt hajózó Arctic Sunrise a hamburgi döntés alapján már elhagyhatta volna az orosz felségvizeket. A jégtörőt az orosz hatóságok lefoglalták. Moszkvában ugyanakkor azonnal közölték, hogy nem ismerik el a hamburgi bíróság illetékességét az ügyben, mert Oroszország az 1997-es tengerjogi egyezményt csak részben ratifikálta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06