Ez volt a fő követelés
Irán leállította az urán 20 százalékosra dúsítását
Irán beszüntette az urán 20 százalékosra dúsítását. Ez volt a nyugati országok egyik fő követelése.
2013.10.24 12:11MTI
Az IRNA állami hírügynökség jelentése idézte Huszein Nagavi Hoszeinit, a parlament nemzetbiztonsági tanácsának tagját, aki azt mondta: "Teherán leállította az urán ötszázalékosnál magasabb szintre dúsítását".
A képviselő mindamellett azt is mondta, Iránnak elegendő mennyiségű húszszázalékosra dúsított urán fűtőanyaga van ahhoz, hogy működjön az orvosi célokat szolgáló, izotópokat előállító teheráni kísérleti atomreaktor. "Az urán ötszázalékosnál magasabb szintre dúsítása az ország szükségleteitől függ.
Az iráni atomiparnak a teheráni reaktorhoz szükséges fűtőanyag miatt van szüksége a húszszázalékos uránra. Ennek a létesítménynek egyelőre van fűtőanyaga, és nincs szükség több előállítására" - mondta Hoszeini. Hangoztatta ugyanakkor, hogy Teherán önállóan dönt majd arról, előállítson-e ötszázalékosnál magasabb szintre dúsított uránt.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) egyelőre nem reagált a hírre. Egy diplomata Bécsben azt mondta, nem tud az urándúsítás bármilyen beszüntetéséről. A Reuters Dubajból keltezett anyagában azt írta, hogy egy ilyen lépés nagy meglepetést okozna, hiszen nyugati szakértők úgy vélik, Irán a magasabb szintre dúsított uránjának használatát arra az alkura tartogatja, amelyben az országot érintő gazdasági szankciók feloldását szeretné elérni.
Korábban iráni képviselők gyakran tettek olyan, Teherán nukleáris programjával kapcsolatos kijelentéseket, amelyeket később a kormány cáfolt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:56 Magyar kutatók felfedezték, hogyan élhetik túl a rákos sejtek a kemoterápiát
- 18:17 Változékony idő várható a hétvégén
- 16:59 Szijjártó Péter: százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD
- 14:56 Agrometeorológia: a hűvös idő lassítja a növények fejlődését
- 12:43 Tour de Hongrie - Tömegbukás miatt néhány versenyzőt kórházba kell szállítani
- 10:39 Több mint 18 Celsius-fokos különbség alakult ki az ország északi és déli része között
- 8:36 Országos lefedettségű interaktív térképet indított az UNICEF
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06