Kurd hírügynökség
Mégsem mozdul Törökországból a Kurd Munkáspárt?
A PKK márciusban hirdetett meg tűzszünetet, és a megbékélésre tett erőfeszítései részeként májusban megkezdte harcosainak visszahívását észak-iraki támaszpontjaikra Törökországból.
2013.09.09 11:58MTI
A Kurd Munkáspárt (PKK) lázadószervezet felfüggesztette kivonulását Törökországból, amit azzal indokolt, hogy Ankara nem teszi meg azokat a lépéseket, amelyek elősegítenék a béketárgyalásokat a csaknem három évtizede tartó fegyveres konfliktus megoldása érdekében - jelentette hétfőn a Firat kurdbarát hírügynökség.
A PKK márciusban hirdetett meg tűzszünetet, és a megbékélésre tett erőfeszítései részeként májusban megkezdte harcosainak visszahívását észak-iraki támaszpontjaikra Törökországból. Ankarától pedig cserébe elvárta, hogy reformokat vezessen be a kurdok jogainak jobb érvényesülésére. A tűzszünet márciusi meghirdetése előtt a PKK vezetője, az Isztambulhoz közeli Imrali szigeten bebörtönzött Abdullah Öcalan hónapokon át tárgyalt a török állammal.
A PKK úgy ítéli meg, hogy a török kormány nem tesz semmit "a demokratizálódásért és a kurdok problémáinak megoldásáért" - olvasható a Firat jelentésében.
A párt azt követeli a török kormánytól, hogy módosítsa a büntető törvénykönyvet és a választási, az oktatási és a nyelvhasználati törvényt, amelyek szerinte hátrányosak a kurdokra nézve, valamint regionális autonómiát akar a kurdok számára.
A kurd lázadók közleményükben hozzátették, hogy az általuk meghirdetett tűzszünetet továbbra is betartják.
A PKK fegyveresei kivonásának kezdete után a megbékélési folyamat egyre inkább vesztett lendületéből, mindkét fél azzal kezdte el vádolni a másikat, hogy nem teljesíti vállalásait.
Augusztusban Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök is azzal vádolta meg a PKK-t, hogy nem tartotta be a fegyveresek kivonására tett ígéretét, a lázadóknak csak 20 százaléka hagyta el az országot. Erdogan közölte, hogy az oktatási törvény megváltoztatása "nem aktuális".
Az iszlámbarát, konzervatív ankarai vezetés nagy politikai kockázatot vállalt azzal, hogy béketárgyalásokat kezdett a gerillákkal, mert az ellenzék egy része nem állna szóba a kurd lázadókkal, terroristáknak tartja őket.
Kapcsolódó írások:
- Al-Kaida és a kurdok
- Nincs közkegyelem, mivel a kurd lázadók nem hagyták el az országot
- Az iraki kurdok készek megvédeni a szíriai kurdokat
- Kurd felkelők végeztek az al-Kaidához kötődő szervezetek több tagjával
- Kurd rendőröket ölt az öngyilkos merénylő
- A kurd fegyveresek "utolsó figyelmeztetése" a béke érdekében
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06