Szíria
Ban Ki Mun időt kért, a britek határozattervezetet terjesztenek a BT elé
"Alapvető fontosságú, hogy megállapítsuk a tényeket. Az ENSZ tényfeltáró csoportja a helyszínen tartózkodik, hogy ezt megtegye. Alig néhány nappal a támadás után értékes mintákat gyűjtöttek, beszéltek áldozatokkal és szemtanúkkal."
2013.08.28 13:34MTI
A szíriai béke megteremtése érdekében egységre szólította fel a Biztonsági Tanács tagjait az ENSZ-főtitkár szerdán, és azt kérte a nemzetközi közösségtől, hogy adjon időt az állítólagos ideggáztámadás helyszínén dolgozó ENSZ-ellenőröknek a történtek kivizsgálására.
"Alapvető fontosságú, hogy megállapítsuk a tényeket. Az ENSZ tényfeltáró csoportja a helyszínen tartózkodik, hogy ezt megtegye. Alig néhány nappal a támadás után értékes mintákat gyűjtöttek, beszéltek áldozatokkal és szemtanúkkal. A csoportnak több időre van szüksége ahhoz, hogy elvégezze munkáját" - mondta Ban Ki Mun Hágában, a megnyitásának századik évfordulóját ünneplő Béke Palotában.
Szíriai ellenzéki aktivisták szerint az ENSZ Szíriában tartózkodó szakértői szerdán elhagyták szállodájukat, és ismét az augusztus 21-i vegyifegyver-támadás helyszínére, Damaszkusz keleti részébe utaztak, miután előző nap biztonsági okokból nem végezhettek ellenőrzést.
Ban Ki Mun beszédében kiállt a szíriai polgárháború diplomáciai megoldása mellett, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok és azon nyugati szövetségesei, amelyek biztosra veszik a Bassár el-Aszad elnök vezette rezsim felelősségét az augusztus 21-i ideggáztámadásért, késznek mondják magukat egy katonai akcióra Szíria ellen. "A Biztonsági Tanácsnak a béke szolgálatába kell állítania hatalmát" - mondta az ENSZ főtitkára, majd hozzátette, hogy jelenleg a szíriai polgárháború megoldása jelenti a legnagyobb kihívást a nemzetközi közösség számára.
Anélkül, hogy konkrétan megnevezte volna Washingtont és nyugati, illetve arab szövetségeseit, Ban a szíriai polgárháború békés rendezésére szólította fel a nemzetközi közösséget. "Itt, a Béke Palotában engedjék meg, hogy azt mondjam: adjunk esélyt a békének, adjunk esélyt a diplomáciának, hagyjuk abba a harcot, és kezdjük meg a párbeszédet".
Az 1913-ban felavatott hágai Béke Palotát annak idején a konfliktusok békés rendezésének helyszínéül hozták létre, és ott van az ENSZ legfőbb bírói szervének, a Nemzetközi Bíróságnak a székhelye.
Washington és szövetségesei a jelenleg egy Szíria elleni katonai csapás lehetőségét fontolgatják, hangoztatva, hogy azt az ENSZ Biztonsági Tanácsának jóváhagyása nélkül is végrehajtják.
Miközben Washington, Párizs és London a szíriai kormányt tartja az augusztus 21-ei gáztámadás elkövetőjének, addig Moszkva szerint - amely Szíria egyik fő szövetségeseként eddig megvétózta minden Damaszkusz elleni ENSZ-szankció elfogadását - a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen harcoló felkelők okolhatók a tragédiáért.

Az Aszad-rezsim többször is tagadta, hogy bármikor is vegyi fegyvert vetett volna be saját országában, és felszólította Washingtont, hogy mutassa be bizonyítékait.
Nagy-Britannia határozat-tervezetet terjeszt be szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé.
Elfogadásának esetén a határozatban a BT elítéli a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű erők által korábban elkövetett gáztámadást, és felhatalmazást ad a civilek védelméhez "szükséges intézkedések" megtételére - közölte a brit kormányfő.
David Cameron Twitter-üzenetben közölte: "Mindig úgy gondoltuk, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának felelősséget kell vállalnia Szíria ügyében. Ma lehetőségük van arra, hogy ezt megtegyék. Az Egyesült Királyság határozat-tervezetet fog benyújtani, amely elítéli az Aszad által elkövetett gáztámadást, és felhatalmazást ad a civil lakosság védelméhez szükséges intézkedések megtételére".
A miniszterelnök hozzátette, hogy a tervezetet szerdán a Biztonsági Tanács öt állandó, vétóval rendelkező tagjának New York-i ülésén terjeszti elő Nagy-Britannia.
A határozat-tervezet az ENSZ-alapokmány VII. fejezetének értelmében minden szükséges intézkedésre felhatalmazást ad, amely a szíriai civil lakosságot megvédi a vegyi fegyverekkel szemben - pontosította Cameron Twitter-üzenetét a londoni kormányzat. Az ENSZ-alapokmány VII. fejezete gazdasági szankcióktól a katonai erő alkalmazásáig terjedő intézkedéseket ír elő a békét érő fenyegetés esetére.
A brit kormány szerdán megerősítette, hogy Cameron és Barack Obama amerikai elnök kedden telefonon egyeztetett a szíriai helyzetről, és nincs kétségük afelől, hogy az Aszad-rezsim tehető felelőssé az augusztus 21-én Damaszkusz közelében elkövetett ideggáztámadásért. Szintén ezen a véleményen van a párizsi kormány is, miközben Moszkva szerint - amely Szíria egyik fő szövetségeseként eddig megvétózta minden Damaszkusz elleni ENSZ-szankció elfogadását - a szíriai elnök ellen harcoló felkelők okolhatók a tragédiáért.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia katonai csapást fontolgat, ugyanakkor Cameron megerősítette, hogy a brit kormány eddig nem hozott döntést a beavatkozás formájáról.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06