Szigetelnek
Japán légteret sértett két orosz harci repülőgép
A tokiói kormány szerint két orosz harci gép csütörtökön megsértette az ország légterét a délnyugati Kjúsú szigete közelében. Elfogásukra felszálltak a japán hadsereg gépei.
2013.08.22 17:26MTI
A japán védelmi és a külügyminisztérium szerint a két orosz Tu-95-ös stratégiai bombázó csütörtökön helyi idő szerint nem sokkal dél után lépett be a japán légtérbe, és mintegy két percig ott is tartózkodott. A japán hadsereg azonnal felküldött vadászgépeket a "behatolók" elfogására.
Alekszandr Lukasevics, az orosz külügyminisztérium szóvivője moszkvai sajtótájékoztatóján egy újságíró kérdésére azt válaszolta, hogy nincs tudomása a történtekről, de utána fog nézni.
Az incidensre négy hónappal azután került sor, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és Abe Sindzó japán miniszterelnök áprilisban elhatározták: újraindítják a tárgyalásokat a két ország közötti területi viták megoldására.
Ha a mostani bejelentés igaz, akkor ez volt az első orosz behatolás február óta, amikor is két orosz Szu-27-es vadászgép egy percig volt a japán légtérben. Az akkori eset Hokkaido szigetétől északnyugatra, Risiri-szigetnél történt.
Japán és Oroszország viszonya jelentősen romlott, amikor 2010-ben Dmitrij Medvegyev akkori elnök - első orosz államfőként - ellátogatott a Kuril-szigetek egyik, vitatott hovatartozású déli szigetére. A látogatás nagy felháborodást váltott ki Japánban. 2012-ben Medvegyev - immár kormányfőként - ismét ellátogatott az egyik vitatott hovatartozású szigetre, a látogatást ismételten elítélte a japán vezetés.
A Kuril-szigetcsoport legdélebbi négy szigetének hovatartozása a II. világháború befejeződése óta vitatott. Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomaira Japán az orosz cári birodalommal 1855-ben kötött simodai szerződés alapján formál igényt. Ezek azonban Japánnak a II. világháborúban elszenvedett vereségét követően a Szovjetunióhoz kerültek.
Vlagyimir Putyin már tavaly jelezte, hogy kész mindkét fél számára elfogadható módon rendezni ezt a területi vitát, amely miatt a mai napig nem született meg a II. világháborút lezáró békeszerződés Japán és Oroszország között.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:01 A katolikusok imádták - Trump szerint nincs miért bocsánatot kérnie a pápás AI-képből
- 8:00 Az USA Legfelsőbb Bírósága jóváhagyta Trump transznemű katonákra vonatkozó tilalmát
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06