A kormány távozását követelték
Több tízezres tüntetés Tuniszban
A világi ellenzéki pártok felhívására több tízezer tunéziai tüntetett kedd este Tunisz központjában, az iszlamista kormány távozását, valamint az alkotmányozó nemzetgyűlés feloszlatását követelve.
2013.08.07 09:37MTI
"A nép a rendszer bukását akarja", "A kormány még ma megbukik" - skandálta a parlament előtti Bardo téren összegyűlt tömeg, azokat a jelszavakat elevenítve fel, amelyek 2011-ben a Zin el-Abidin Ben Ali elnök megdöntéséhez vezető tiltakozások idején terjedtek el, elindítva az arab világon végigsöprő felkeléseket.
A keddi tüntetést Sokri Belaid baloldali vezető február 6-i meggyilkolásának féléves évfordulójához igazították. Azóta, július 25-én agyonlőtték a tunéziai ellenzék egy másik politikusát is, Mohamed Brahmi parlamenti képviselőt, a Népi Áramlat nevű párt vezetőjét.
Ez volt a legnagyobb ellenzéki megmozdulás az észak-afrikai országban két hete, Brahmi meggyilkolása miatt kiújult politikai válság kezdete óta. Megfigyelők szerint mindazonáltal kisebb tömeget vonzott, mint a néhány nappal korábbi kormánypárti tüntetés, amelyen több mint 150 ezren vonultak fel az iszlamista en-Nahda (Újjászületés) pártjának védelmében.
Musztafa ben Dzsaafar, a tunéziai alkotmányozó nemzetgyűlés - az ideiglenes parlament - elnöke kedden bejelentette, a testület meghatározatlan időre felfüggeszti munkáját, hogy tárgyalások kezdődhessenek a válság megoldásáról. Ben Dzsaafar, akinek pártja, a szociáldemokrata et-Takattol szövetségese a kormányzó en-Nahdának, felszólított mindenkit, hogy vegyen részt a tervezett párbeszédben.
A megosztott ellenzék elutasít minden tárgyalást, amíg le nem mond a kormány, az en-Nahda pedig nem hajlandó semmilyen tárgyalásra, amelynek előfeltétele a jelenlegi kabinet távozása lenne.
Tunéziában a 2011. januári forradalom óta bizonytalanság uralkodik, egymást követik a politikai válságok, amelyek közül többet a két év óta előretörő dzsihadista mozgalom által szervezett erőszakos cselekmények váltottak ki. A mélységesen megosztott politikai osztály pedig az alkotmányozó nemzetgyűlés 2011. októberi megválasztása óta képtelen megállapodni az ország új alkotmányában.
A kialakult helyzet kérdésessé teszi Ali Larajed kormányfő rendezési tervének végrehajtását. A miniszterelnök az alkotmányozó nemzetgyűlés munkájának befejezését - az alkotmány és a választási törvény október 23-ig történő elfogadását -, valamint a választások december 17-i megtartását javasolta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:41 Brazíliában és Olaszországban képviselik hazánkat a 2025-ös Magyar Ifjúsági Robot Kupa győztesei
- 22:31 NGM: vezetőváltás az N7 Holding élén
- 20:30 Meghalt Ferenc pápa - Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja a pápa halálát
- 18:29 Meghalt Ferenc pápa - A Fehér Ház közleményben fejezte ki részvétét
- 16:28 Meghalt Ferenc pápa - Szerb, boszniai, montenegrói és koszovói reagálás
- 14:27 Meghalt Ferenc pápa - Róma városa elindult a Vatikán felé a pápa halálhírére
- 12:25 Peking szankciókkal válaszolt az amerikai intézkedésekre
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06