Belga királyváltás

Letette az uralkodói esküt Fülöp, Belgium új királya - videóval

A királyváltást arra a napra időzítették, amely egyben Belgium nemzeti ünnepe is, annak emlékére, hogy az ország első uralkodója, I. Lipót 1831. július 21-én lépett trónra.

2013.07.21 12:35MTI
Forrás: youtube.com

Rövid istentiszteletet tartottak vasárnap délelőtt a belga királyi család részvételével a brüsszeli Szent Mihály és Szent Gudula katedrálisban, abból az alkalomból, hogy a 79 éves II. Albert ezen a napon lemond a trónról legidősebb fia, az 53 esztendős Fülöp herceg javára.

A királyváltást arra a napra időzítették, amely egyben Belgium nemzeti ünnepe is, annak emlékére, hogy az ország első uralkodója, I. Lipót 1831. július 21-én lépett trónra. Ennek megfelelően idén a királyváltáshoz is kapcsolódtak mindazok a hagyományos események, amelyek minden évben július 21-ét övezik Belgiumban. Így szombat este Brüsszelben megtartották a Nemzeti Bált, amelyen megjelent az uralkodócsalád is. II. Albert ünnepi tévébeszédben fordult az ország lakosságához, és ebben az utolsó uralkodói szózatában a szövetségi berendezkedésű belga állam megőrzésének fontosságáról beszélt.

A székesegyházban tartott, André-Joseph Léonard érsek által celebrált Te Deum végén először Beethoven Örömódája hangzott el az Európai Unió himnuszaként, majd ezután a belga állami himnusz.

A székesegyházból harangzúgás közepette távozó királyi családot rajongók üdvrivalgása fogadta. Az idős kora, megromlott egészségi állapota miatt az uralkodástól csaknem két évtized után visszavonuló II. Albert mosolyogva fogott kezet lelkes alattvalóinak tucatjaival.

A leköszönő és a trónra lépő uralkodó egyaránt katonai díszegyenruhát öltött erre a napra. Matild hercegnő, a leendő új királyné krémszínű ruhát és rózsaszínű kalapot választott ruhatárából a királyváltás eseménysorozatára.

II. Albert a brüsszeli királyi palotában írta alá lemondó nyilatkozatát, a trónra lépő Fülöp pedig az eseménysorozat forgatókönyve szerint délben teszi le az uralkodói esküt a parlament előtt.

A lemondási okmány aláírása előtt elmondott búcsúbeszédében II. Albert meghatott hangon mondott köszönetet családjának, a politikai élet képviselőinek és a lakosságnak az elmúlt csaknem két évtizedes uralkodása alatt megtapasztalt támogatásért. A trónutódlást illetően teljes bizalmáról biztosította fiát, valamint Fülöp hitvesét, Matildot. Belgium, a közös haza megőrzésére buzdította az államügyek intézése terén nyomdokába lépő nemzedéket.

Elio Di Rupo belga miniszterelnök nagy államférfiként méltatta II. Albertet, aki fáradhatatlanul tevékenykedett annak érdekében, hogy a politikusok megtalálják a megfelelő kormányzati formákat a holland nyelvű flamandok és a franciaajkú vallonok egyre nehezebben egyben tartható közös államának irányítása érdekében.

Az előzetes forgatókönyv szerint letette vasárnap a belga parlament két házának tagjai előtt az uralkodói esküt Fülöp, Belgium új királya, a trónról előzőleg lemondott II. Albert legidősebb fia. Az új uralkodó három nyelven, hollandul, franciául és németül mondta el az eskü szövegét, tekintettel arra, hogy Belgiumban a holland nyelvű flamandok és a franciaajkú vallonok mellett a néhány tízezer lelket számláló német nyelvű közösség is önálló államalkotó nyelvközösségnek számít.

Az eskütétellel Fülöp hivatalosan is király lett, a belgák sorrendben hetedik uralkodója.

A új uralkodó eskütétele után katonai parádét, este pedig ünnepi tűzijátékot rendeznek Brüsszelben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.