Rendszeres párbeszédet fognak folytatni

Védelmi és atomipari együttműködést kötött Japán és Franciaország

A két ország közötti védelmi és atomipari együttműködős mélyítéséről állapodott meg Abe Sindzó japán miniszterelnök és Francois Hollande francia államfő pénteken Tokióban.

2013.06.07 13:33MTI

Abe és Hollande egyebek közt arról döntött, hogy a két ország védelmi és külügyminiszterei rendszeres párbeszédet fognak folytatni, s az úgynevezett "2+2" találkozókon közös védelmi fejlesztések és a hadiipari export is napirenden lesznek.

A francia államfő arról is biztosította Abét, hogy Párizs tiszteletben tartja az Európai Unió Kínával szembeni fegyverembargóját, miután Tokió aggodalmainak adott hangot, amiért Franciaország kettős felhasználású - polgári és katonai célokra egyaránt felhasználható - technológiákat adott el a Japánnal szigetvitában álló Pekingnek.

A találkozó legfőbb eredménye elemzők szerint a szektorban eddig rivális országok közti, az atomipari technológiák közös fejlesztésére és exportjára vonatkozó megállapodás. "Javítanunk kell a nemzetközi biztonsági előírásokon, amely tekintetben a japán technológiának meg kell felelnie az elvárásoknak. E téren Japáné és Franciaországé a legerősebb partnerség a világon" - mondta Abe.

Májusban a francia Areva és a japán Mitsubishi Heavy Industries cégek Abe jelenlétében kötöttek megállapodást egy törökországi atomerőmű közös felépítéséről 22 milliárd dollár értékben. A mostani államközi egyezség értelmében Tokió és Párizs a jövőben együttes erővel támogatja majd a két cég által közösen fejlesztett reaktorok nemzetközi exportját, elsősorban a fejlődő országok piacait megcélozva.

Hollande 17 év óta az első francia államfő, aki hivatalos látogatásra érkezett Tokióba, mindössze hat héttel azután, hogy a Japánnal egyre elmérgesedettebb viszonyba kerülő Kínában járt. A japán fővárosban Hollande arról beszélt, hogy a most kötött megállapodások "új szintre emelik" Tokió és Párizs kapcsolatait, miközben a kelet-ázsiai területi viták békés megoldásának szükségességét hangoztatta.

A két ország egyebek közt az iráni és az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatban is egységes frontot akar alkotni, míg Párizs azt ígérte, támogatni fogja, hogy Tokió állandó tagsághoz jusson az ENSZ Biztonsági Tanácsában.

A mintegy negyven üzletember által elkísért francia elnök Abe radikális jegybanki lépéseken és állami költekezésen alapuló gazdaságpolitikájáról azt közölte, hogy a japán válságkezelés esetleges sikere Európában is éreztetné pozitív hatásait. Leszögezte ugyanakkor, hogy a megszorításokkal küzdő Európa számára "az eltérő körülmények miatt" nem járható a japán út.

Abe a napokban az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, Abenomics névre keresztelt gazdaságpolitikája "az egyetlen járható út". Ugyanakkor a januárban indult programot övező kezdeti optimizmus után május 23-a óta szabadesésbe kezdett a tokiói értéktőzsde addig szárnyaló indexe, elemzők pedig egyre többet beszélnek a radikális élénkítés potenciális veszélyeiről.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.