Hosszú távú globális fejlesztési program kell
Gyurcsány felszólalt a Szocialista Internacionálé kongresszusán
Gyurcsány Ferenc szerint az a határtalan erőfeszítés is benne van abban, hogy a Szocialista Internacionálé alelnökének választották, amelyet az MSZP folytat a modernizációért, a reformokért, valamint a hazafias, nyitott, európai politikáért. A szocialista pártelnök erről kedden nyilatkozott az MTI-nek Athénből.
2008.07.01 18:44MTIA magyar miniszterelnök a világgazdaságról szóló témakör bevezető előadását tartotta meg kedden, a Szocialista Internacionálé 23. kongresszusának második napján. Előadásában a biztonsági kérdések mellett az energia és az élelmiszerek árrobbanásának a kezelését nevezte meg a globális politika legnagyobb kihívásának.
Véleménye szerint közvetlenül a stabilitást és a demokratikus működőképességet is veszélyezteti, ha az árrobbanás tartósan átalakítja az emberek megélhetési költségeit. Úgy látja: a gondot nem lehet nemzeti alapon megoldani, csak úgy, ha hosszú távú globális fejlesztési program részeként kezelik.
Gyurcsány Ferenc felhívta a figyelmet arra, hogy míg az energia 80 százalékát a fejlődő országok termelik, a felhasználás 60-70 százaléka a fejlett országokban történik. Úgy fogalmazott, hogy a helyzet egy új, globális együttműködéssel lenne feloldható. A legfejlettebb országok nemcsak energiaforrásként tekintenének a fejlődő államokra, hanem bevonnák őket a kutatásfejlesztésbe, területükön kutatásfejlesztési-oktatási központok létesülhetnének az új együttműködés keretében - vélekedett. Az MSZP elnöke az élelmiszerárakkal kapcsolatban a már korábban is megfogalmazott álláspontját ismertette a kongresszuson. Mint mondta, felül kellene vizsgálni azt a politikát, amely jelenleg arra ösztönzi a gazdákat, hogy ne többet, hanem kevesebbet termeljenek.
Gyurcsány Ferenc beszámolt arról is, hogy megbeszélést folytatott Boris Tadic szerb államfővel, akinek pártját új tagként felvette a Szocialista Internacionálé. Elmondta, hogy tárgyalt Dzsalal Talabani iraki elnökkel is, aki azt kérte tőle, hogy kivitelezőként magyar cégek is vegyenek részt az újjáépítésben. Nem pénzt kért, hanem munkát ajánlott - tette hozzá a miniszterelnök.
A Szocialista Internacionálé június 30-tól július 2-ig tartó athéni kongresszusán négy olyan fő kérdést vitatnak meg, amelyek a világméretű szociáldemokrata mozgalom központi témáinak számítanak: a klímaváltozás, a béke kérdése és a konfliktusmegoldás, a világgazdaság, valamint a migráció témaköreit. A kongresszuson mintegy 600 küldött vesz részt a világ 140-nél is több országából, köztük pártvezetők, állam- és kormányfők, miniszterek és parlamenti képviselők.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06