Sokat kell még tenni
Martonyi: Horvátország uniós csatlakozása új lehetőségeket teremt
"Horvátország csatlakozása az Európai Unióhoz új lehetőségeket ad a magyar-horvát és a közép-európai együttműködés erősítésének, illetve annak, hogy a közép-európai gondolkodás, értékrend és kultúra az eddiginél nagyobb szerepet kapjon az unióban."
2013.04.25 16:31MTIMartonyi János rámutatott: ennek érdekében sokat kell tenni a kétoldalú keretek között is, erősíteni kell az egyébként rendkívül jó kapcsolatokat és együttműködést a két ország között, fel kell gyorsítani a közös projektek végrehajtását, jobban össze kell kötni a két országot a közlekedési infrastruktúra, az energetika és az "emberi szféra" tekintetében.
Az MTI kérdésére válaszolva Vesna Pusic kijelentette: attól függetlenül, hogy a két ország együttműködése eddig is intenzív volt, az unión belül tovább kell erősíteni. Biztonsági és geopolitikai tekintetben közös céljaik vannak, és egy sor olyan terület van, amely az unión belül is ésszerűvé teszi majd a feladatok összehangolását – tette hozzá. Vesna Pusic tájékoztatása szerint a megbeszélésen szó volt a transzeurópai közlekedési és energetikai folyosók kiépítéséről, különös tekintettel a balti-adriai összeköttetésről, a Magyarországot és Rijekát, illetve Magyarországot és Plocét összekötő közlekedési folyosó fejlesztéséről.
A két külügyminiszter elmondta: mindkét ország támogatja azt, hogy reformok végrehajtása révén a többi délkelet-európai ország is az EU teljes jogú tagjává váljon. Üdvözölték Belgrád és Pristina megállapodását, amely szerintük egy újabb lépést jelent a térségbeli stabilitás megteremtése felé.
A magyar külügyminiszter bejelentette, hogy a horvát tárcavezetőnek hivatalos jegyzéket adott át az eszéki magyar főkonzulátus újranyitásáról. Zágrábban megnyílik a magyar kulturális intézet, és ez is a horvátországi magyar jelenlét erősítésének, illetve a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésének eszköze - tette hozzá Martonyi János.
A magyar diplomácia irányítója elismerését fejezte ki Horvátországnak az elért eredményekért, azért a "nagyon kemény és komoly" munkáért, amely elvezetett oda, hogy az ország július 1-jén az EU tagjává válik. Vesna Pusic megköszönte, hogy Magyarország az elsők között ratifikálta Horvátország uniós csatlakozási szerződését, és segítette tapasztalataival Zágrábot az integrációban.
Újságírói kérdésre válaszolva Martonyi János kijelentette: zágrábi tárgyalásain nem esett szó arról, hogy a Mol olaj- és gázipari társaság esetleg további INA-részvényeket szándékozna vásárolni. Az INA és a Mol viszonyáról viszont szó volt, és ezzel kapcsolatosan kiemelték: mindkét fél érdeke, hogy az INA sikeres, jól működő, nyereséges, illetve regionális és nemzetközileg is jelentős súllyal bíró vállalat legyen.
A Bloomberg újságírójának kérdésére válaszolva Martonyi János kifejtette, hogy a Mol nem állami cég, és a két olajtársaság kapcsolata kifejezetten üzleti kérdés. Martonyi Jánost zágrábi látogatása során fogadta Ivo Josipovic köztársasági elnök, Zoran Milanovic miniszterelnök és Josip Leko parlamenti elnök is. A külügyminiszter a zágrábi Diplomáciai Akadémia rendezvényén előadást tartott az uniós integráció kérdéseiről és előnyeiről.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06