Válság

Riasztó üzenetek, tanácstalanság - maradni vagy menni Észak-Koreából?

Mélyen aggódik az ENSZ a Koreai-félszigeten tapasztalható feszültség növekedése miatt, de egyelőre nem vonja ki humanitárius feladatokkal megbízott alkalmazottait Észak-Koreából. Az Egyesült Államokban az újabb fenyegetések is higgadt reakciót váltottak ki.

2013.04.05 21:07MTI

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szóvivője, Martin Nesirky pénteken New Yorkban elmondta, hogy a világszervezetnél tanulmányozzák azt a phenjani üzenetet, amely a főváros elhagyását tanácsolta a nemzetközi szervezeteknek és a külföldi nagykövetségeknek. Hozzátette, hogy az ENSZ illetékese is jelen volt azon a találkozón, amelyen erről tájékoztatták a külföldi képviseleteket.

Korea News Service

Az üzenetre megfelelő választ is fognak adni - szögezte le. Nesirky kijelentette azt is, hogy a feszültség csökkentésének felelőssége az észak-koreai vezetésre hárul. Mint mondta, "az észak-koreai hatóságok tettek olyan nyilatkozatokat az elmúlt hetekben, amelyeket Ban és mások riasztónak értékelnek". Az ENSZ hét ügynökségének alkalmazásában összesen 36 főnyi nemzetközi személyzet, valamint 21 helyi lakos dolgozik a világszervezetnek Észak-Koreában.

Az Egyesült Államokban az újabb fenyegetések is higgadt reakciót váltottak ki. Viktoria Nuland külügyi szóvivő úgy nyilatkozott, hogy a külföldiek evakuálására vonatkozó felszólítás a "retorikus állásfoglalások sorozatába" illeszkedik, és felszólította Phenjant, hogy ne élezze tovább a konfliktust.

Utóbbit sürgette Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője is, hozzátéve, hogy Washington nem lepődne meg, ha Észak-Korea újabb rakétát lőne ki kísérletképpen, hiszen ezt megtette már a múltban is. Brüsszelben pénteken azt közölték, hogy a Phenjanban jelen lévő európai uniós tagországok diplomatái folyamatos kapcsolatban vannak. Az érintett tagállamok illetékesei várhatóan már a hétvégén egyeztetik álláspontjukat, és döntenek arról, el kell-e hagyni Észak-Koreát, vagy kell-e más lépést tenni (például szűkíteni a képviseletek körét).

A jövő hét elején várhatóan az EU-tagországok állandó uniós nagykövetei is áttekintik a koreai helyzetet. Teo Zetterman, a svéd külügyminisztérium illetékese az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva azt is kifejtette: megítélésük szerint az észak-koreai fél nem szólított fel a képviseletek kiürítésére, hanem azon a bizonyos phenjani találkozón csupán " felmérte a talajt".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.