Kína, szigetvita
Tokiói külügy: Japán fenyegetésnek van kitéve
A diplomáciai kék könyvnek nevezett dokumentum szerint ebben a helyzetben Tokiónak meg kell erősítenie az Egyesült Államokkal való szövetségét, és fejlesztenie kell elrettentő képességét.
2013.04.05 12:45MTITokió úgy értékeli, Japán területére, vizeire és légterére, valamint állampolgárainak személyi biztonságára nézve fenyegető Peking kelet-kínai-tengeri magatartása - a több szomszédjával is területi vitában álló szigetország külügyminisztériuma pénteken terjesztette a kormány elé éves jelentését, amelyben ez is olvasható.
A diplomáciai kék könyvnek nevezett dokumentum szerint ebben a helyzetben Tokiónak meg kell erősítenie az Egyesült Államokkal való szövetségét, és fejlesztenie kell elrettentő képességét.
A Kyodo hírügynökség által ismertetett jelentés azt állítja, hogy nincs területi vita Tokió és Peking között a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert kelet-kínai-tengeri szigetcsoporttal kapcsolatban, az "történelmileg és nemzetközi jogilag" a szigetország része. A vitatott hovatartozású, Japán fennhatósága alatt álló területet Kína magának követeli. A vita miatt tavaly ősz óta jelentősen megromlott a két ország kapcsolata, Peking folyamatosan járőrőrözést folytat a földdarab közelében.
A dokumentum szintén Japán területének nevezi a Dél-Korea által ellenőrzött japán-tengeri Dokdo (japánul Takesima) szigeteket is. E megfogalmazás miatt a dél-koreai külügyminisztérium pénteken behívatta japán szöuli nagykövetét, és formális tiltakozást nyújtott át a diplomatának. A két ország közti területi vita tavaly augusztusban mérgesedett el, miután Ri Mjong Bak akkori dél-koreai elnök ellátogatott a szigetekre. A viszály miatt azóta sem rendeződött a két, amúgy hasonló stratégiai érdekekkel bíró, az Egyesült Államokkal szövetséges ország viszonya.
A kék könyv Észak-Koreát és a bezárkózó kommunista ország atomprogramját az egész nemzetközi közösséget fenyegető veszélyforrásnak nevezi, s a terrorizmus elleni harcnak is komolyabb figyelmet szentel, miután januárban egy algériai túszejtésben tíz japán állampolgár vesztette életét.
Gazdasági vonatkozásban azt hangsúlyozza a dokumentum, hogy Japán erős tárgyalási pozícióját kihasználva nemzeti érdekeinek maximális érvényesítésére fog törekedni a Csendes-óceáni Partnerség elnevezésű szabadkereskedelmi egyezmény tárgyalásai folyamán, amelyekhez Tokió a múlt hónapban jelentette be csatlakozási szándékát.
Abe Sindzó kormányfő korábban jelezte, hogy Tokió több stratégiai ágazat - például a mezőgazdaság és az autóipar - esetében felmentést fog kérni a vámcsökkentés alól a tárgyalásokon, ami bírálatokat szült az egyeztetéseken részt vevő többi állam - egyebek közt az Egyesült Államok és Ausztrália - részéről.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06