Nastase hamarosan távozhat a börtönből
Feltételesen szabadlábra helyezik a volt román kormányfőt
A bukaresti törvényszék elrendelte hétfőn a börtönbüntetését töltő Adrian Nastase volt román miniszterelnök feltételes szabadlábra helyezését.
2013.03.18 15:57MTIA politikus szabadon engedését első fokon februárban hagyta jóvá az illetékes bíróság, de a határozat ellen fellebbezett a korrupcióellenes ügyészség (DNA). A törvényszék a fellebbezést elutasította, így Nastase hamarosan távozhat a börtönből. A háromtagú bírói tanács két tagja támogatta, egy ellenezte szabadlábra helyezését.
Nastasét júniusban ítélték jogerősen két év letöltendő börtönre egy illegális kampányfinanszírozással összefüggő korrupciós ügyben. Rabosítására egy hét késéssel kerítettek sort, mivel letartóztatásakor öngyilkosságot kísérelt meg, amelynek során megsérült.
Romániában a hatvan év feletti jó magaviseletű elítéltek büntetésük harmadának letöltése után kérvényezhetik feltételes szabadlábra helyezésüket. A jilavai börtön illetékes bizottsága előzetesen jóváhagyta Nastase feltételes szabadlábra helyezetését, arra hivatkozva, hogy példás magatartása volt, előadásokat tartott a többi fegyencnek, és könyvet írt.
A DNA fellebbezését arra alapozta, hogy Nastase nem bánta meg tettét, hiszen internetes blogján - amelyre Nastase a börtönből is rendszeresen írt - következetesen politikai elítéltként tüntette fel magát.
Egykori pártja, a Romániában kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) tisztségviselőinek és szimpatizánsainak többsége mártírnak tekinti pártelnököt, azt feltételezve, hogy az igazságszolgáltatás politikai ellenfelének, Traian Basescu államfőnek a befolyására hurcolta meg Adrian Nastasét. A politikust a hétfői tárgyalásra érkezésekor megtapsolták a tárgyalóteremben összegyűlt hívei.
A PSD-ben Nastase bebörtönzése óta betöltetlen az országos tanács elnöki tisztsége. Tanítványa, Victor Ponta pártelnök-kormányfő egyértelművé tette, hogy a PSD-ben visszavárják Nastasét. Ponta ugyanakkor hangoztatta: be kell tartaniuk a törvényességet és a jogerős bírósági határozatokat, amelyek akár 2016-ig is ellehetetleníthetik Nastase visszatérését a politikába. A legfelső bíróság júniusi ítélete ugyanis a - letöltendő börtönbüntetés mellett - további két évre eltiltotta Nastasét a közügyektől.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06