Az egész régióra nézve

Baljós az új japán kormány összetétele

A december végén hivatalba lépett új japán kormány "radikális nacionalistákból" áll, az "ijesztően jobboldali" kabinet az egész régióra nézve rosszat sejtet - írta a The Economist brit politikai-gazdasági hetilap.

2013.01.12 08:33MTI

A meggyőződéses nacionalista kormányfő, Abe Sindzó azt állította, hogy tanult előző, 2006 és 2007 közötti katasztrofális miniszterelnökségéből, amely során a gazdaságpolitikai döntéshozatalt a Japán világháborús múltjával kapcsolatos szükségtelen viszályok és minisztereinek baklövései akadályozták. Azt ígérte, hogy ezúttal az öt éve harmadszor recesszióba süllyedt gazdaság talpra állítására fog összpontosítani.

A kérdés az, hogy a miniszterelnök vonalát kormánya is követni fogja-e. Tizenkilenc fős kabinetje összetételét megvizsgálva ugyanakkor kétséges, hogy hű akar-e maradni ígéreteihez - írta a lap.

Abe tizennégy minisztere tagja annak a képviselői csoportnak, amely rendszeresen közös imádságokat tart a tokiói Jaszukuni-szentélyben. A szentély a japán háborús halottaknak, köztük számos elítélt háborús bűnösnek állít emléket, s amelyre a környező országok a szigetország militarizmusának jelképeként tekintenek. Tizenhárom miniszter támogatja a Nihon Kaigi nevű nacionalista agytrösztöt, amely a "hagyományos értékekhez" való visszatérést hirdeti, és elítéli Japán "bocsánatkérő diplomáciáját" háborús bűneiért. Kilencen egy olyan parlamenti egyesület tagjai, amely nagyobb teret akar adni az iskolákban a militarista időszak tanításának. Japán legtöbb háborús bűnét tagadják.

Simomura Hakubun oktatási miniszter nemcsak a Japán által elkövetett borzalmakért bocsánatot kérő 1995-ös Murajama-nyilatkozatot akarja visszavonatni, hanem az 1946 és 1948 között működött, a japán háborús bűnösök felett ítélkező tokiói törvényszék verdiktjeit is eltörölné - taglalta az Economist.

A lap szerint Abe nem titkoltan meg akarja változtatni az ország politikai modernségének három alappillérét: az Egyesült Államok által a szigetországra ráerőltetett pacifista alkotmányt; az oktatási törvényt, amely Abe szerint nem elég patrióta; valamint a Washingtonnal kötött védelmi szerződést, amelyben Tokió alárendelt szerepet játszik az USA mellett.

A konzervatív jelző közel sem írja le az új kabinet valódi karakterét. A kormány radikális nacionalistákból áll - írta a londoni lap.

Abe ugyanakkor tisztában van vele, hogy kevés japán osztja vágyát az ország világháború után felállított berendezkedésének gyökeres átformálására, ezért a következő hónapokban jó oka van a gazdaság felélesztésére összpontosítani.

Abe pártja, a Liberális Demokrata Párt (LDP) decemberben koalíciós partnerével, az Új Komeitóval kétharmados többséget szerzett a parlament alsóházában. Idén júliusban felsőházi választásokat tartanak a szigetországban. Eredményes gazdaságpolitikával Abe és az LDP a felsőházat is megszerezheti, amivel hosszú évek óta a legerősebb felhatalmazáshoz jutna.

A külpolitikát illetően Abe, úgy tűnik, óvatos lépéseket tesz, legalábbis a felsőházi választásokig. Dél-Koreába különmegbízottat küldött a szigetvita miatt megromlott kapcsolatok helyrehozása érdekében, és az Egyesült Államokkal való védelmi szövetség erősítését is megígérte, ez a szövetség az előző kormány idején nehéz napokat "élt meg".

Abe ugyanakkor nem ajánlott fel békejobbot Kínának, Peking pedig hevesen reagált a kormányfőnek az amerikai szövetség erősítését taglaló szavaira. A China Daily napilap arra figyelmeztetett: ha Tokió a Kínára való nyomásgyakorlásra akarná felhasználni az amerikai-japán szövetséget, azzal csak tovább élezné a feszültséget a két ország között, amelyek kapcsolata szeptemberben egy kelet-kínai-tengeri szigetcsoport hovatartozásával kapcsolatos vita miatt mérgesedett el.

Abének vissza kell fognia magát Kínával szemben, meg kell zaboláznia nacionalista ösztöneit, a múlt szellemeit pedig az LDP pincéjébe kell zárnia. Az efféle önmérséklet ugyanakkor bármikor nehéznek ígérkezne, Abe új kabinetje pedig szinte lehetetlenné teszi azt - írta a The Economist brit gazdasági-politikai hetilap.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.