Három bíró másképp gondolta
A hágai ügyész szerint lett volna elegendő bizonyíték Gotovináék elítéléséhez
Elegendő bizonyíték állt a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) rendelkezésére ahhoz, hogy egyhangúlag elítélje Ante Gotovina és Mladen Markac horvát tábornokokat - jelentette ki Serge Brammertz hágai főügyész.
2013.01.04 10:03MTIA Vecernje Novosti című belgrádi napilapban pénteken megjelent interjúban kifejtette, hogy a kétéves bírósági eljárás során és az elsőfokú ítélet 1300 oldalas indoklásában elegendő bizonyítékot sorakoztattak fel ahhoz, hogy a fellebbviteli tanács bírái egyhangúlag megerősítsék az elsőfokú ítéletet. A főügyész szerint el kell fogadni ugyanakkor azt, hogy öt bíró közül három másként vélekedett.
"Megértem az indulatos reakciókat Szerbiában, kiváltképpen azért, mert kétségtelen, hogy bűncselekmények történtek azoknak az eseményeknek a folyamán, amelyekre az ítélet vonatkozik (...) A valóság az, hogy valóban bűncselekményeket követtek el, és az áldozatoknak, illetve családjaiknak nem szolgáltattak igazságot" - mondta Brammertz, aki szokatlannak nevezte az ítélethozatal körülményeit, különösen a hozzá fűzött két bírói különvélemény éles hangnemét és tartalmát.
A főügyész általában nem szokta minősíteni a törvényszék ítéleteit, de most - mint mondta - az áldozatok iránti tiszteletből ezt mégis megteszi. Arra buzdította a szerb nemzeti igazságügyi szerveket, hogy folytassák a nyomozást a Vihar hadművelet előtt és után elkövetett bűncselekmények ügyében, amihez a hágai ügyészség kész segítséget nyújtani és információkat szolgáltatni.
A hágai törvényszék november közepén mentette fel az első fokon 24, illetve 18 év börtönre ítélt Gotovinát és Markacot, akik az ország szerb ellenőrzés alatt álló területeinek visszaszerzéséért indított 1995-ös Vihar hadművelet irányítói voltak. Belgrádot megdöbbentette az ítélet, a háborús perekkel foglalkozó szerbiai főügyész pedig bejelentette, hogy megnyitja a hadművelettel kapcsolatos aktáit, és hat új eljárást indít.
Brammertz úgy vélte, hogy mivel Szerbia nem volt peres fél, nem is állnak rendelkezésére jogi eszközök ahhoz, hogy Hágában bármit tegyen a jogerős ítélet után. A hágai ügyészség egy éven belül kezdeményezhet ugyan felülvizsgálati eljárást, de csak abban az esetben méltányolnák folyamodványát, ha az ítélet szempontjából érdemleges újabb bizonyítékok kerülnének a birtokába. Felhívta a figyelmet arra, hogy az NT történetében 11-szer került sor felülvizsgálati eljárásra, de az csak egy ízben volt sikeres.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06