Nő a nyomás
Az Unió újabb szankciókat rótt az iráni energiaszektorra
Újabb szankciókat léptettek életbe az Európai Unió (EU) kormányai a főbb iráni vállalatokra az olaj- és földgázszektorban, és szigorították a központi bankra rótt korlátozásokat, így növelve a nyomást Teherán atomprogramja miatt.
2012.10.16 10:33MTIAz EU hivatalos közlönyében megjelent lista szerint a harmincnál több érintett cég és intézmény között van az Iráni Nemzeti Olajvállalat (NIOC) és fiókcégei, valamint az Iráni Nemzeti Földgázvállalat (NIGC) és más, az olaj finomítását, forgalmazását és szállítását felügyelő intézmények. Kiterjednek a szankciók az energiaügyi és az olajipari minisztériumra is. Az EU feketelistájára került Madzsid Namdzsu energiaügyi miniszter, az indoklás szerint azért, mert "tagja a nemzetbiztonsági főtanácsnak, amely kidolgozza Irán nukleáris politikáját".
Csaknem minden tranzakciót megtiltanak az európai és az iráni bankok között. Az exporthitelek tekintetében eddig csak a közép- és hosszú távú biztosítások voltak tiltottak, most azonban a tilalmat kiterjesztik a rövid távú biztosításokra is. Tilos lesz ezentúl iráni gáz vásárlása, valamint megtiltja az EU szénhidrogén-energiahordozók szállítására alkalmas új hajók eladását Iránnak, és befagyasztja harmincnégy további jogi személy - iráni vállalat, illetve kormányhivatal - Európában elérhető vagyonát. Az Iránba szállítható alapanyagok közül most tilalom alá helyezik a grafitot, az alumíniumot és az acélt.
A tagállamok kormányai megállapodtak hétfőn az iráni távközlési szektor szankcionálásáról is, de erről egyelőre csak elvi megegyezés született, a részleteket később dolgozzák ki. Teherán kedden "törvénytelennek, irracionálisnak és embertelennek" minősítette a büntető intézkedések szigorítását "az atomprogram ürügyén". Ramin Mehmanparaszt külügyi szóvivő heti sajtóértekezletén kijelentette, hogy "e szankciók valódi oka Irán függetlensége. Még ha a nukleáris kérdés megoldódik is, (a nyugatiak) majd elővesznek más kérdéseket", hogy nyomást gyakoroljanak Iránra.
Szankciókkal nem lehet rákényszeríteni Iránt, hogy visszatérjen a tárgyalóasztalhoz - hangoztatta a szóvivő. Teherán tagadja azt a nyugati gyanút, hogy atomprogramja fegyvergyártásra irányul.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06