Közéleti személyiségek
A brit törvényi sajtószabályozás megfontolását sürgetik
Nyílt levélben szólította fel vasárnap több tucatnyi brit közéleti személyiség - köztük Hugh Grant színész - a brit kormányfőt arra, hogy ne vesse el a brit sajtó törvényi szabályozásának lehetőségét, ha a most zajló sajtóetikai vizsgálat vezetője ilyen szabályozás megteremtését javasolja.
2012.10.07 17:29MTIA vizsgálatot - amelyet az egyik legelismertebb brit jogi szaktekintély, Sir Brian Leveson, az angol-walesi fellebbviteli bírói fórum egyik főbírája vezet - David Cameron konzervatív párti miniszterelnök rendelte el. A vizsgálat azt követően kezdődött, hogy a News of the World című - azóta megszüntetett - vasárnapi brit bulvárlap munkatársai néhány évvel korábban, exkluzív sztori reményében feltörték és lehallgatták egy elrabolt és brutálisan megölt angol kislány mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, miközben az akkor már halott gyermeket a rendőrség még nagy erőkkel kereste.
Az ügy azóta az utóbbi évtizedek legnagyobb brit sajtóetikai botrányává fajult. A Leveson-vizsgálattal párhuzamosan, egyszerre több szálon futó rendőrségi nyomozás kiderítette, hogy a telefonlehallgatások hatszáznál több személyt érintettek, köztük a nemzetközi film- és szórakoztatóipar olyan világsztárjait, mint Hugh Grant, Brad Pitt, Angelina Jolie, Jude Law, Charlotte Church és Sienna Miller. A kiszemelt célpontok között voltak emellett az iraki és afganisztáni hadszíntéren elesett brit katonák hozzátartozói, a brit királyi család tagjai, valamint politikusok és sportolók.
Az érintettek közül hatvanan - köztük Hugh Grant, Jude Law és Charlotte Church - vasárnap nyílt levélben fordultak a brit kormányfőhöz, kifejezve azon meggyőződésüket, hogy a brit sajtó tevékenységét irányító önszabályozási alapelv "nem kielégítő". Az aláírók biztosítékokat kértek David Camerontól arra, hogy nem kötelezte el magát máris - vagyis még a sajtóetikai vizsgálat befejezése előtt - a jelenlegi sajtó-önszabályozási rendszer fenntartása mellett, és nyitottan fogadja majd a Leveson-bizottság ajánlásait.
A terjedelmes nyílt levélben - amelyet a telefonlehallgatási botrány sértettjei által létrehozott kampányszervezet honlapja tett közzé vasárnap - az aláírók aggodalmuknak adtak hangot azokkal a sajtóbeszámolókkal és politikusi nyilatkozatokkal kapcsolatban, amelyek a levél szerzői szerint arra utalnak, hogy Cameron már döntött a sajtószabályozásba történő törvényi beavatkozás elvetéséről még abban az esetben is, ha ezt a Leveson-bizottság erőteljesen javasolja.
Vasárnap személyesen is megszólalt az ügyben Hugh Grant, aki a BBC televízió politikai magazinműsorában kijelentette: senki nem akarja, hogy az állam határozza meg, mi jelenhet meg az újságokban; ezt a lehetőséget ő maga és a telefonlehallgatási botrány többi sértettje is "elrettentőnek" tartja.
A színész hozzátette ugyanakkor, hogy a sajtó önszabályozási rendszere az utóbbi ötven évben "újból és újból kudarcot vallott".
Hugh Grant szerint a törvényi beavatkozásnak egy olyan szabályozó testület létrehozására kellene kiterjednie, amely független lenne a sajtótól és a kormánytól is. Kijelentette: ettől ő "a legkisebb mértékben sem" látná veszélyeztetve a véleménynyilvánítás szabadságát.
A vasárnapi BBC-műsorban megszólaltatták David Cameron miniszterelnököt is, aki határozottan kijelentette, hogy a brit kormány semmiképpen sem pártolna "keménykezű állami beavatkozást". Szavai szerint a sajtónak szabadnak kell lennie, hogy feltárhassa a törvénytelenségeket, és elláthassa a demokráciában ráháruló feladatokat.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a mostani helyzet sem tartható, amelyben a sajtó emberek, családok életét dúlja fel "tolakodásával".
David Cameron szerint "ésszerű" szabályozó rendszerre van szükség, és Leveson bíró "remélhetőleg megoldja ezt a problémát".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06