Szembemennek a nemzetközi erőfeszítésekkel

Moszkva: Budapest és Baku helytelen döntést hozott

Az azeri és a magyar hatóságok a régióbeli feszültségek csökkentését célzó nemzetközi erőfeszítésekkel szemben álló döntést hoztak az örmény katonatársát meggyilkoló Ramil Safarov ügyében.

2012.09.03 17:04MTI

"Oroszországban, amely az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) hegyi-karabahi konfliktussal foglalkozó minszki csoportjának a társelnöke, mély aggodalommal fogadták azt a hírt, hogy Baku megkegyelmezett Ramil Safarov azeri katonatisztnek, akit egy magyar bíróság életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt egy örmény tiszt különös kegyetlenséggel elkövetett magyarországi megölése miatt, valamint a magyar hatóságok ezt megelőző döntéséről, hogy őt (Safarovot) kiadták Azerbajdzsánnak" - idézi az orosz külügyi közleményt az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség. 

"Úgy tartjuk, hogy mind az azerbajdzsáni, mind a magyar hatóságok ezen lépései szemben állnak a nemzetközi szinten, elsősorban is az EBESZ minszki csoportjában egyeztetett erőfeszítésekkel, amelyek a régióban meglévő feszültségek csökkentésére irányulnak" - hangsúlyozza a moszkvai nyilatkozat. Az orosz külügyminisztérium honlapján megjelent közlemény szerint hétfőn Andrej Gyenyiszov első külügyminiszter-helyettes fogadta Oleg Eszajánt, Örményország moszkvai nagykövetét.

"A megbeszélésen a felek komoly aggodalmukat fejezték ki a Ramil Safarov kiadatása miatt kialakult helyzet további alakulásának a régió biztonságára és stabilitására gyakorolt lehetséges negatív következményeivel kapcsolatban". Moszkvában azt várják, hogy a helyzetet a legrövidebb időn belül értékelni fogják a minszki csoport társelnök-országai. A karabahi konfliktusban közvetítő, Oroszországot, Franciaországot és az Egyesült Államokat tömörítő minszki csoportot 1992-ben hozták létre a fehérorosz fővárosban.
 
1991. szeptember 21-én Sztyepanakertben kikiáltották a Hegyi-Karabah Köztársaságot, ami többéves, véres háborúhoz vezetett Örményország és Azerbajdzsán között. A két ország 1994-ben írta alá a tűzszüneti egyezményt, de a szembenállás azóta is tart. A Rosbalt orosz hírügynökség jelentése szerint Elmar Mammmadyarov azeri külügyminiszter az el nem kötelezett országok mozgalmának teheráni értekezletén Ali Laridzsáninak, az iráni parlament elnökének a hegyi-karabahi rendezéssel kapcsolatban kijelentette: arra törekszenek, hogy felszabadítsák az azeri területeket az örmény megszállás alól.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.