A XII. századból származik
Egy év múltán megkerült a Camino-kódex
Csaknem napra pontosan egy évvel azután, hogy ellopták, szerdán előkerült Spanyolországban egy garázsból a Szent Jakab-zarándokút vélhetően legrégebbi leírása, a XII. századi Kallixtusz-kódex, köznapi nevén a Camino-kódex. A hatóságok több embert letartóztattak.
2012.07.04 20:29MTIAz ibériai ország északnyugati csücskében fekvő Santiago de Compostela Szent Jakab-székesegyházából ellopott felbecsülhetetlen értékű dokumentumot egy Milladoiro nevű településen találták meg a nyomozók.
A rendőrség kedd este őrizetbe vett egy villanyszerelőt, a katedrális egykori alkalmazottját, annak feleségét és fiát, szerdán pedig utóbbi barátnőjét. Meghallgatásukra csütörtökön kerül sor. Nem zárható ki, hogy a katedrális egykori alkalmazottja bosszúból lopta el a történelmi emléket, amiért elbocsátották. A székesegyház tavaly több állást is megszüntetett, köztük a villanyszerelőét is.
A hatóságok már hetek óta gyanították, hogy a villanyszerelő volt a bűntett értelmi szerzője. A férfi nyomába eredtek, majd házkutatást tartottak, amelynek során pénzérméket, a katedrálisból származó tárgyakat, valamint összességében 1,2 millió euró készpénzt találtak. A garázsban leltek a 225 oldalas Kallixtusz-kódexre.
A székesegyházból ellopott dokumentum a legrégebbi és legteljesebb példánya a hivatalos nevén Liber Sancti Iacobi dokumentumnak, amelyből Európa-szerte hozzávetőleg kétszáz létezik.
A II. Kallixtusz pápának tulajdonított ősnyomtatványt rendszerint a katedrális egyik termében őrzik, a helyiségbe mindössze fél tucat embernek van bejárása. A spanyol kulturális örökség ékszerének tartott kódexet rendszerint a világtól elzárva őrzik, és csak ritka alkalmakkor teszik közszemlére. Ilyen alkalom például, ha a pápa látogat el a Spanyolország északnyugati csücskében fekvő Santiago de Compostelába. A dokumentumot ilyenkor is fokozott biztonsági intézkedések közepette állítják ki.
A kódex öt tematikus részből áll, de mindegyik rész Santiago apostolát, Szent Jakabot dicsőíti. Az öt kötetből a legismertebb az utolsó, az tartalmazza a manapság Caminóként emlegetett Szent Jakab-út, az apostol sírjához vezető zarándoklat - ezzel együtt az út menti falvak, városok, emberek és szokások - leírását, kitér arra, mely szent helyeket kell felkeresnie és hogyan kell viselkednie egy zarándoknak.
II. Kallixtusz pápa volt az, aki 1222-ben úgy döntött, hogy az apostol ünnepe - július 25. - minden alkalommal legyen szent év, ha vasárnapra esik. Legutóbb 2010-ben ünnepeltek szent évet, a legközelebbire 2021-ig kell várni. XVI. Benedek 2010-ben el is látogatott a spanyol városba.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06