Az államfő utolsó Hanoiban töltött napja

Sólyom László még a "torungot" is kipróbálta

A Ho Si Minh Mauzóleumot és három híres pagodát látogatott meg Sólyom László köztársasági elnök vasárnap Vietnam fővárosában, Hanoiban. Páratlan élményekkel gazdagító, de a nagy meleg és a magas páratartalom miatt tikkasztó volt a városnézés.

2008.05.18 08:03MTI

A magyar államfő három országot érintő, kilencnapos délkelet-ázsiai körútjának utolsó Hanoiban töltött napján helyi idő szerint reggel megkoszorúzta a jellegzetes vietnami pagodák mintájára tervezett, 1993-ban megépített Hősök és Mártírok Emlékművét, majd a Ho Si Minh Mauzóleumba látogatott, ahol szintén koszorút helyezett el.

A legendás vietnami vezető mauzóleuma 1973 és 1975 között épült moszkvai Lenin Mauzóleum mintájára, a márványborítású 21,6 m magas épület ma Vietnam függetlenségének szimbóluma. Vietnam egykori elnökének (1945-1969) monumentális mauzóleumában rövid lépcsőzés után a belső terembe ért a delegáció, ahol Ho apó bebalzsamozott teste fekszik egy értékes, faragott favázú üvegszekrényben.

Sólyom Lászlót és kíséretét Ho Si Minh egykori lakóhelyére is elkalauzolták, amely a mauzóleum mögött, az Elnöki Palota kertjében, egy halastó partján áll. A puritánul berendezett cölöpház volt az államférfi lakóhelye 1958 és 1969 között. Sólyom László és a magyar küldöttség ezután városnézésre indult, a köztársasági elnöknek három híres pagodát mutattak meg.

Az első állomás a Konfuciusz tiszteletére 1070-re felépült Irodalmi Pagoda volt, amelynek kétméteres falain belül a névadó templomon kívül Vietnam első egyeteme rejtezik. A delegáció úttörő egyenruhába öltözött, lelkesen tapsoló kisiskolások sorfala előtt ment be az 55 ezer négyzetméteren elterülő épületegyüttes területére, és az egyik pagodában szintén meglepetés várta a magyar államfőt, itt egy vietnami népzenét játszó együttes lépett fel.

Sólyom László még a hagyományos vietnami hangszereket is kipróbálta, köztük a bambuszból összeállított, formájában a xilofonra hasonlító "torungot", amelyet a bambuszszárak végénél tapsolva lehet megszólaltatni. Az Irodalmi Pagodában lévő egyetemen először csak a királyi család tagjait és a mandarinokat képezték, de kapuit később megnyitották az alacsony származású tehetséges ifjak részére is, több mint nyolc évszázados működés után az utolsó tanév az 1917-es volt. A kertben - a tudományt jelképező - kőteknőcök hátán 82 kőtábla látható, amelyekre az itt végzett 1306 doktor nevét vésték non írással (a kínai ábécétől néhány jelben eltérő ősi vietnami írással).

A páratlan élményekkel gazdagító, de nagy meleg és a magas páratartalom miatt tikkasztó városnézés második állomása, az 1010-ben épült Quan Thanh (Fekete Buddha) Pagoda volt, amelynek névadó szobra a Fekete Buddha lenyűgöző látványt nyújt: a 3,96 m magas, 4 tonnás fekete szobor egy 1,2 méter magas kő talpazaton ül.

Az utolsó szentély, a Tran Quoc (Honfoglalás) Pagoda volt, amelyben a főpap vezetette körbe az államfőt. A pagoda fő szenthelyén látható Buddha-szobrok közül a legszebbnek egy fekvő fából készült aranyozott Buddha-szobrot tartanak. Sólyom lászló helyi idő szerint délután a Hanoitól 1760 km-re délre fekvő Ho Si Minh Városba, az egykori Saigonba repül, ahol fogadja a város Népi Bizottságának elnöke (polgármester) majd Indonéziában és Szingapúrban folytatja útját.

Kapcsolódó írások:

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.