Izrael és az USA tüsszentett Iránra

Bebizonyosodott kik állnak a vírus mögött

Egy média által készített nyomozás kiderítette, hogy az Irán elleni Stuxnet vírustámadást az USA és Izrael indította el.

2012.06.01 19:47Konrád - ma.hu

A New York Times nyomozása szerint az iráni Natanz urániumdúsító elleni, az újkori kiberháború első epizódját jelentő akciót még a Bush kormányzat kezdeményezte, de az Obama adminisztráció indította útjára. Az újság által megkérdezett korábbi amerikai, izraeli és európai hivatalnokok - akik részt vettek az Olimpiai Játékoknak nevezett akcióba - megerősítették a már régóta keringő pletykát arról, kik okoztak komoly károkat Natanz centrifugáiban, amivel optimista becslések szerint 18 hónappal vetették vissza a perzsa állam atomprogramját.

Az Olimpiai Játékok hadművelet még 2006-ban kezdődött. A Bush kormányzat hitelessége akkoriban a mélyponton volt, hiszen kiderült, igaztalanul vádolták Szaddám Husszeint tömegpusztító fegyverek birtoklásával, márpedig ezzel az indokkal szállták meg Irakot.

Irán ebben az időben újította fel urániumdúsító programját, ami komoly aggodalommal töltötte el Washington fő szövetségesének, Izraelnek a vezetőit. De az iraki események miatt Amerika nem volt képes komoly nemzetközi nyomást kifejteni Teheránra. Tartottak viszont attól, hogy ha Irán komolyabban bespájzol nukleáris fűtőanyagból, amit később fegyver-minőségűvé tud dúsítani, az egyébként is nyugtalan Izraeliek megelőző csapásra szánják el magukat egy komoly regionális háborút kirobbantva a közel-keleten.

A titkos kiber-támadás - amibe a zsidó államot is bevonták - azonban remek halogató akciónak bizonyult időt nyerve az amerikaiaknak és megnyugtatva az izraeli héjákat. Ifjabb Bush elnök szkeptikusan állt az Olimpiai Játékok hadművelet atyjának James E. Cartwright tábornoknak az ötletéhez, de végül engedélyezte. A tábornok alapította meg azt a kis kiber-hadműveleti csoportot a stratégiai parancsnokságon belül ahonnan az egész akció elindult.

A vírust amerikai és izraeli nukleáris fegyverszakértők programozták és kifinomultabb volt bármely számítógépes kórokozónál, amit addig a világ látott. Nem csak információt volt képes gyűjteni, vagy a számítógépek teljesítményét csökkenteni, de valódi fizikai károkat tudott okozni a centrifugák lassításával-gyorsításával. Titkos laborokban kísérleteztek vele, a natanzi centrifugákhoz nagyon hasonló berendezéseken, amit az USA még a néhai Kadhafi ezredestől szerzett meg, aki 2003-ban állította le Líbia atomprogramját.

2008-ban aztán elérkezett a cselekvés ideje, amikor az ügynökök bejutatták a vírust a natanzi számítógépes hálózatba, ami aztán valóban elkezdte tönkretenni a centrifugákat. Olyan jól megtervezett program volt, hogy az irániak sokáig valóban azt hitték hozzá nem értés, hibás alkatrészek vagy emberi szabotázs okozta a problémákat. Egyes szakértőket még ki is rúgtak emiatt.

2010-ben azonban a vírus kiszabadult, amiért az amerikaiak az izraeli felet vádolták mondván “túl messzire mentek”. Csak idő kérdése volt, hogy az interneten terjedő vírust mikor kapják el a kiberbiztonsági szakemberek, hogy aztán felboncolják és analizálják a kódját. Ennek ellenére Obama elnök elrendelte a hadművelet folytatását.
.
A jelentések szerint Amerika kibertámadásai nem egyedül Irán ellen irányulnak, de a legfontosabb célpont továbbra is Teherán nukleáris programja. Obama elnök a jelentések szerint nem szívesen terjeszti ki az új fegyvertípus használatát hiszen a világon talán éppen az USA infrastruktúrája a legsebezhetőbb ezen a téren. Az ilyen jellegű hadműveletekben játszott úttörő szerep miatt más országok feljogosítva érezhetik magukat, hogy magát Amerikát vegyék célba.

Kérdés mennyi köze van Washingtonnak a mostanában felfedezett Flame vírushoz. A malware egy kifinomult fegyver és úgy tartják része a közel-keleti kémműveleteknek. A szakértők szerint a Flame mögött mindenképpen egy kormányzati szintű erőfeszítésnek kell állnia.

Kapcsolódó írások:

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.