Magyar szempontból sikeres volt
Nyitott kérdések a NATO-csúcs után
Magyar szempontból sikeresnek nevezte a NATO chicagói csúcsértekezletét Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, aki ugyanakkor úgy értékelte, hogy a csúcs több kérdést nyitva hagyott.
2012.05.22 15:27MTIA Budapesti Corvinus Egyetem tanára arra mutatott rá, hogy az atlanti szövetség jelenleg az útkeresés folyamatában van, több együttműködést szeretne, de ehhez nincs elegendő forrás. Az Egyesült Államok globális szerepvállalást pártol, a szövetség egyes befolyásos tagjai azonban ennél óvatosabbak.
A 25-ik, jubileumi csúcstalálkozó fő napirendi témája az afganisztáni kérdés 2014 utáni rendezése volt - emlékeztetett a szakértő. Ennek részeként - mint kiemelte - tárgyaltak a pakisztáni vezetőkkel, mert Afganisztán utánpótlási vonala eddig döntő mértékben délről, Pakisztánon keresztül húzódott, amiért Iszlámábád rendkívül komoly pénzekhez jutott. 2011 novemberében azonban Pakisztán lezárta a tranzitutakat, ezzel nehéz helyzetbe hozta az afganisztáni utánpótlást és felértékelte az északi vonalat, ami leegyszerűsítve Oroszországot és a volt déli szovjetutódállamokat érinti.
Afganisztánnal kapcsolatban komoly viták, illetve dilemmák vannak a szövetségen belül. Az egyik fő dilemma, hogy Franciaország már korábban - a tervek szerint 2012 végéig - kivonja katonáit az országból. Párizs ugyanakkor jelezte, hogy a harcoló alakulatok kivonása ellenére a kiképzésben továbbra is részt vesz - emelte ki a szakértő.
Ugyancsak az említett dilemmák közé sorolta a biztonsági feladatok ellátásával kapcsolatos nézetkülönbségeket. Nógrádi György szerint az afganisztáni hatóságok abból indulnak ki, hogy az afgán hadsereg, illetve a rendőri erők nemzetközi támogatással képesek lesznek a biztonsági feladatok ellátására, illetve a tálibok visszaszorítására. A NATO-ban ugyanakkor az a vélemény, hogy az afgán biztonsági erők sem a létszámuk, sem a képességeik alapján nem kellően felkészültek a hatalom átvételére. Erre utal a Pentagon mintegy két héttel ezelőtti titkos dokumentuma, amelyből az tűnt ki, hogy az afgán hadsereg, illetve a rendőrség kötelékében szolgálók mintegy 25 százaléka a tálibok beépített embere. Azaz - mint a szakértő rámutatott - a jubileumi csúcs Afganisztánnal kapcsolatban több kérdést nyitva hagy.
A tervezett rakétavédelemmel kapcsolatban a szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy több meghívott ország - köztük Oroszország - nem vett részt a tárgyalásokon. Emlékeztetett Barack Obama amerikai elnök és Dmitrij Medvegyev akkori orosz államfő között a közelmúltban folytatott párbeszédre. A rakétavédelem kiépítését 2018-ra tervezik, ugyanakkor nyilvánvaló: amennyiben a jelenlegi amerikai vezetés a novemberi elnökválasztás eredményeként hivatalban marad, akkor Obama második hivatali ciklusa alatt jóval nagyobb rugalmasságot mutathat, mint most. "Most borítékolom, hogy a rakétavédelem kérdését Barack Obama választási győzelme esetén Oroszországgal újra fogják tárgyalni" - hangoztatta a szakértő.
Az úgynevezett smart defence, azaz "okos védelem" kérdésével kapcsolatban Nógrádi György utalt arra az állásfoglalásra, hogy közös képességeket kell kialakítani. A szakértő szerint vita adódhat azzal kapcsolatban, hogy mindez megfoszthatja-e a tagállamokat a nemzeti képességektől.
A bővítés kilátásaival kapcsolatban a csúcson született állásfoglalások ellenére a szakértő borúlátóan nyilatkozott. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a négy szóban forgó ország, Macedónia, Montenegró, Bosznia-Hercegovina és Grúzia külügyminiszterét fogadva annak a reményének adott ugyan hangot, hogy a mostani volt az utolsó "nem bővítési" csúcs, ennek ellenére a szakértő szerint bővítésről egyelőre aligha lehet beszélni. Grúzia tagsága - mint utalt rá - az orosz ellenállás miatt nyilvánvalóan szóba sem jöhet, és a szövetség egyelőre elfoglalt a két utoljára csatlakozott ország, Horvátország és Albánia integrálásának folyamatával.
Magyarország szempontjából a szakértő a csúcsértekezletet sikeresnek nevezte. Emlékeztetett arra a vállalásra, hogy Magyarország 2014 után három éven keresztül évi 500 ezer dollárral járul hozzá Afganisztán támogatásához, továbbá arra, hogy a 2015 és 2018 közötti időszakban - fél évre - részt akar venni a balti országok légtérvédelmének biztosításában. Szó volt arról is, hogy a négy visegrádi ország (V4)- Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország - a NATO-n belül próbáljon kialakítani egy úgynevezett V4-es csoportot, ami érdekeik hatékonyabb képviseletét segíthetné elő. A magyar vállalásokat a biztonságpolitikai szakértő reálisnak, illetve teljesíthetőnek nevezte.
Összegzésképpen Nógrádi György azt mondta, a jubileumi csúcs döntő változást nem eredményezett a NATO stratégiájában, a jelenlegi folyamatok haladnak tovább, és mindenki az amerikai elnökválasztásra, illetve annak következményeire vár.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06