Katonák

Foglyul ejtették a bissau-guineai kormányfőt

Katonák hatoltak be Carlos Gomes Junior távozó bissau-guineai miniszterelnök házába, őrizetbe vették, majd ismeretlen helyre szállították a jelenleg zajló elnökválasztás legnagyobb esélyesének számító politikust - jelentették pénteken a helyi médiumok.

2012.04.13 14:13MTI

A katonák még csütörtök éjjel elfoglalták az állami rádió épületét Bissau-Guinea fővárosában, kiürítették az épületet, miközben mások a kormánypárt központját kerítették hatalmukba. A német hírügynökségnek szemtanúk elmondták, hogy a környéken lövéseket lehetett hallani, és a kialakult helyzet miatt az emberek nem mertek kimozdulni otthonaikból.

Pénteken már egész Bissauban a puccsisták járőröztek, különösen a kormányzati és elnökségi épületek előtt erősítették meg állásaikat. Délelőtt mintegy száz fiatal gyűlt össze Gomes rezidenciája előtt, hogy szolidaritásukról biztosítsák őt, a katonák azonban szétkergették a tömeget, és lezárták a kormányfő házát szegélyező sugárutat. Egy bissaui politikai forrás arról számolt be, hogy a katonák elfogták Raimundo Pereira ideiglenes államfőt is, aki Gomeshez hasonlóan a kormányzó PAIGC párt tagja.

Pénteken az állami rádióban ismertették azt a vezérkari közleményt, amely a puccs végrehajtásának szükségességét egy Angolával kötött titkos egyezménnyel magyarázta. "A tegnapi esemény oka az a tény, hogy lelepleztünk egy titkos katonai megállapodást, amelyet Carlos Gomes Junior miniszterelnök, Raimundo Pereira ügyvezető elnök, a bissau-guineai kormány és Angola írt alá" - hangzott el a rádióban. A megállapodás - a katonaság tájékoztatása szerint - lehetővé teszi az országban külföldi csapatok, történetesen az angolai katonai misszió állomásozását a kormány védelme érdekében az esetre, ha válsághelyzet alakulna ki.

A nyugat-afrikai országban a jelenleg zajló elnökválasztás miatt napok óta erőszakos cselekményektől tartottak. A második forduló április végén lenne, de a Kumba Yala exelnök vezette ellenzék a szerinte az első fordulóban tömegesen előfordult választási csalások miatt bojkottra szólította fel a szavazókat. A második elnökválasztási fordulóba Kumba Yala és Carlos Gomes Junior jutott be, előbbi a szavazatok 23,26 százalékát, utóbbi pedig 48,97 százalékát szerezte meg.

A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) csütörtökön elefántcsontparti ülésén elítélte a Bissau-Guineában történteket.

Az 1974 óta független volt portugál gyarmat történelme bővelkedik puccsokban, katonai hatalomátvételi kísérletekben és politikai indíttatású erőszakos cselekményekben. 1974 óta még egyetlen elnöknek sem sikerült kitöltenie 5 éves hivatali idejét.

Bissau-Guinea néhány héten belül - Mali után - már a második nyugat-afrikai állam, ahol a katonaság fellázadt a hatalom ellen.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.