1. rész

Mi történt a szlovák választásokon?

Tim Haughton és Kevin Deegan-Krause egyetemi professzorok terjedelmes írást publikáltak a pozorblog.com oldalon a szlovákiai választások eredményeiről, hátteréről és a SMER elsöprő győzelmének okairól, illetve lehetséges következményeiről. Ha meg akarja tudni, mi történt és mi várható Szlovákiában, kattintson!

2012.03.17 08:30sabater - ma.hu
Kép: thedaily.sk

Mi történt Szlovákiában? - teszik fel a kérdést a Johns Hopkins egyetem és a Wayne State egyetem oktatói a pozorblog.com oldalon publikált terjedelmes tanulmányukban. A kutatók rávilágítanak a tényre, hogy Szlovákia történetében először egyetlen párt, a Robert Fico vezetette baloldali SMER (Irány) szerette meg a parlamenti mandátumok többségét, a 150 parlamenti hely 55,3%-át. A nacionalista pártok teljes vereséget szenvedtek: a magyarellenességéről ismert Jan Slota pártja, az SNS 4,6%-kal esett ki a parlamentből, a törvényhozásból négy éve kikerült Néppárt (HZDS) pedig kevesebb, mint 1%-ot kapott. A magyar nemzetiségi pártok közül a Híd-Most 6,3%-kal bekerült az országgyűlésbe, az MKP viszont kiesett, köszönhetően a magyar szavazók megosztottságának, bejutott viszont új pártként jobboldali Egyszerű Emberek és Független Személyiségek pártja (OL'aNO).

A kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy bár a világsajtóban egyértelműen a Gorilla-dossziéval nyilvánosságra került korrupciós ügyekkel magyarázzák a jobboldali koalíció történelmi vereségét, ez nem fedi teljességgel a valóságot. A szerzők szerint ugyanis a jobboldali kormány népszerűsége néhány hónappal hivatalba lépését követően kezdett folyamatos esésbe, míg Fico pártjának támogatottsága állandóan nőtt - még ha nem is óriási léptékben. A SMER sikerét annak is köszönheti nem vállalt túl sok kockázatot a kampányban, és ennek megfelelően meg tudta őrizni higgadtságát a választási harcban. A párt emellett nem is hibázott túl sokat, hiszen főként a korábban bevált receptre alapozott.

Mindez különösen jól jött akkor, amikor az internetre felkerült Gorrilla-dosszié komoly indulatokat korbácsolt a politikával foglalkozó választók körében. És bár a titkosszolgálati anyag tartalmazott kompromittáló adatokat Fico pártjáról is, a fő érintett a legnagyobb kormánypárt, a jobboldali Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SKDU-DS) és Mikulas Dzurinda külügyminiszter, korábbi miniszterelnök volt. Dzurinda népszerűsége a botrány során olyannyira megcsappant, hogy még saját pártja szavazóinak is csak a hatoda támogatta a volt kormányfőt, akinek le kellett mondania pártja vezetéséről is. A jobboldali koalíció másik tagja, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) nem gyengült meg a választásokon, hiszen csupán egy helyet vesztett, de a gyenge kampány – például a meglehetősen félreérthető „Fehér Szlovákiát!”szlogen választása – megakadályozta a pártot abban, hogy felszívja a Dzurinda pártjából kiábrándult jobboldali szavazókat.

A piacpárti értékrendet valló Szabadság és Szolidaritás (SaS) éppen, hogy bejutott a parlamentbe, ami komoly eredménynek számít azt követően, hogy a párt elnökéről, Richard Sulikról kiderült, szintén érintett a korrupciós ügyekben. Azonban a gazdaságilag liberális SaS ügyesen pozícionálta magát az euróválság kapcsán, így a párt meg tudott tartani annyi szavazót, ami elegendőnek bizonyult az 5%-os küszöb átlépéséhez. A magyar pártokat kevésbé érintette a nyilvánosságra került korrupciós ügycsokor (bár a Gorilla-dosszié többször említi Bugár Béla kapcsolatát Világi Oszkár üzletemberrel, a botrány egyik főszereplőjével), ugyanakkor sem a Híd-Most, sem az MKP nem tudott kiemelkedő teljesítményt nyújtani sem a kormányzati ciklus, sem a kampány során. Az SNS pedig elsősorban nyílt idegengyűlöletével és (amennyiben létezik ilyesmi) politikai jó ízlés ellen vétett bűncselekményeivel hívta fel magára a figyelmet, többek között szexuális töltetű EU-ellenes és antiszemita kampányával – ugyanakkor a parlamenti küszöb átlépéséhez ez sem volt elegendő. Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek pártja parlamentbe jutása a szerzők szerint szinte teljes egészében annak köszönhető, hogy az OL’aNO fölözte le szinte teljes egészében a korrupciós botránysorozat használt.

(Folytatjuk.)

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.