A szlovák diplomácia aggódik
Benes-dekrétumok elleni tüntetésekre készülnek szombaton
A szlovák külügyminisztérium állásfoglalásban adott hangot nyugtalanságának, amiért különböző magyar szervezetek arra készülnek, hogy szombaton Szlovákia több külföldi nagykövetsége előtt tüntessenek a szlovákiai magyarok és németek II. világháború utáni meghurcoltatásait törvényesítő, a pozsonyi parlament által tavaly ősszel megerősített Benes-dekrétumok ellen.
2008.04.18 17:48MTIAz MTI pozsonyi irodájához is eljuttatott dokumentumában a szlovák diplomácia fontos körülménynek nevezi, hogy a tüntetések szervezésében 25 olyan magyarországi és külföldi magyar szélsőséges és irredenta szervezet vesz részt, amelyek többségét Magyarországon is "szélsőjobboldali, idegengyűlölő és ultranacionalista" szervezkedésként tartják számon.
Pozsony hangoztatja, hogy a dekrétumokat megerősítő határozatában a szlovák törvényhozás "egyértelműen elutasította kollektív bűnösség elvét", s hogy a tavaly szeptember 20-án elfogadott határozat "semmit sem változtatott a dekrétumok lényegén, egyszersmind azon sem, hogy azok hatálya véget ért, s hogy a határozat a szlovákiai jogálláson sem változtatott".
Benes elnök dekrétumait a háború utáni "európai rendezés antifasiszta szövetséges nagyhatalmak által megszabott rendezési elveként, a volt Csehszlovák Szövetségi Köztársaság történelmi és jogi örökségeként kell értelmezni. A dekrétumok a fasizmusra, a nácizmusra, az irredentizmusra, a II. világháborút megelőző eseményekre, elsődlegesen a bécsi döntésre, nemkülönben arra a II. világháborús körülményre reagáltak", hogy (Magyarország) "megszállta a mai Szlovák Köztársaság, az akkori Csehszlovákia részét alkotó területeit" - fogalmaz Szlovákia déli, zömmel magyarlakta sávjának 1938-as visszacsatolására utalva a szlovák külügyi tárca, amely szerint "a Benes-dekrétumokat az Európai Bizottság is lezártnak tekinti.
A szlovák diplomáciát az állásfoglalás szerint módfelett nyugtalanítja, hogy "a XXI. század modern, integrálódó Európájában még mindig léteznek olyan erők, amelyek egyoldalú, torzító értelmezéssel meg akarják kérdőjelezni a múltat, hogy a két ország polgárai, a két nemzet és állam között ellentéteket gerjesszenek. A dokumentum szerint Szlovákia elutasítja "az európai történelem jelzett fejezetének átpolitizálását", nem fogadja el az ilyen "befeketítő, történelemtagadó nyomásgyakorlás módszereit".
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06