"Törvénytelen gyilkosság" áldozata al-Awlaki?

Obama titkos halállistája

Tisztségviselők elmondták: magas rangú kormánytisztviselőkből álló titkos testület halállistáján szerepelt az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal kapcsolatban álló, amerikai születésű imám, Anwar al-Awlaki.

2011.10.07 18:16MTI

A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsa alá tartozó csoport döntéseiről és műveleteiről nem készül nyilvános feljegyzés, és nincs olyan törvény, amely rendelkezne létrehozásáról, vagy lefektetné működési elveit.
   
Ez volt az a testület, amely rendelkezett arról, hogy Awlakit is vegyék fel az élve vagy halva elfogandók listájára. Az imámmal a múlt hónapban végzett a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) légicsapása.
   
Az elnök szerepe ebben a folyamatban, amelynek következtében egy amerikai állampolgár felkerülhet a jegyzékre, meglehetősen homályos.
   
Korábbi és jelenlegi tisztségviselők azt állítják, hogy legjobb tudomásuk szerint az Arab-félsziget al-Kaidájával jó kapcsolatokat ápoló Awlaki volt az egyetlen amerikai, akit felvettek a szélsőségesek nevét tartalmazó listára.
   
Awlaki meggyilkolásának módja heves bírálatot váltott ki bal- és jobboldalopn egyaránt. A helyzet iróniája, hogy az előző elnököt, George W. Busht a "terrorizmus elleni háborúban" adott aránytalan válaszai, illetve a túlzott titkolózás miatt előszeretettel ostorozó Barack Obama amerikai vezetőt most ugyanezen okok miatt támadják. A liberálisok egyenesen "törvénytelen gyilkosságnak" nevezték az amerikai állampolgár elleni akciót, míg a konzervatívok "képmutatással" vádolták az elnököt.
   
Az amerikai légicsapás elrendelésével kapcsolatban Dutch Ruppersberger demokrata képviselő annyit mondott az újságíróknak, hogy a kérdés a Nemzetbiztonsági Tanácson át kerül az elnökhöz. A tanács végzi az előkészítő munkát, nyomoz, megvizsgálja a helyzetet, meghallgatja a hadsereg képviselőit és "biztosítja, hogy ne sérüljön a nemzetközi jog".
   
Más tisztségviselők sokkal homályosabbnak írják le az elnök szerepét. Szerintük Obama nem volt döntési helyzetben Awlaki nevének listára vételekor, csak a Nemzetbiztonsági Tanács és a hírszerzés magas rangú tisztségviselői. Ugyanakkor az elnököt értesítették a döntésről, és ha ellenkezésének adott volna hangot, megsemmisítették volna a rendelkezést.
   

Az Awlaki elleni légicsapásban egy másik amerikai, Samir Khan is meghalt. Ruppersberger szerint az al-Kaida angol nyelvű folyóiratának, az Inspire szerkesztőjének a neve nem volt fent a halállistán, csak rosszkor tartózkodott rossz helyen.
   
A szélsőséges imám egyébként azért került Washington célkeresztjébe, mert - ahogy Daniel Benjamin, a külügyminisztérium terrorelhárítási szakértője megfogalmazta - szellemi vezetőből műveleti irányítóvá vált, és közvetlenül részt vett amerikai célpontok elleni támadások kitervelésében. Az ezt igazoló titkos bizonyítékokat a kormány nem hozta nyilvánosságra.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.