"Nincs semmi rejtegetnivalónk"

Szíria - a kormány szerint 1100 embert öltek meg "terroristák"

A szíriai kormány külügyminiszter-helyettese szerint több mint 1100 tisztségviselőt és rendőrt öltek meg "terroristák" március óta az arab országban.

2011.10.07 13:39MTI

Fejszál Mekdad erről pénteken beszélt Genfben az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt. A testület arról tanácskozott, milyen az alapvető emberi jogok helyzete Szíriában. A szíriai kormánytag elmondta, hogy Damaszkusz néhány napon belül átadja az áldozatok névsorát tartalmazó listát az ENSZ emberi jogi főbiztosának.

Hozzátette, hogy az arab országot "számos háborús fenyegetés érte az elmúlt hét hónapban: sajtóhadjárat, dezinformációk, hazugságok, a fenyegetés és csalás minden formája".

Fejszál Mekdad megemlítette, hogy Bassár el-Aszad elnök december 12-re kitűzte a helyhatósági választásokat, amelyekkel kapcsolatban számos reformot jelentette be, s fogadta az emberbaráti szervezeteknek, köztük a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának a képviselőit, "ami bizonyítja, hogy nincs semmi rejtegetnivalónk". A külügyminiszter-helyettes kifejtette: Damaszkusz szerint az Emberi Jogi Tanácsnak vissza kellene vonnia azokat a határozatait, amelyekben a testület döntött egy független nemzetközi vizsgálóbizottság felállításáról, hogy az kivizsgálja a Szíriában elkövetett jogsértéseket.

A szakértői bizottságnak november végéig kell elkészítenie jelentését.

Az ENSZ becslései szerint csaknem 3 ezer halálos áldozatot követelt eddig az Aszad-rendszer elleni tiltakozó megmozdulások elfojtása Szíriában. Az Emberi Jogi Tanács pénteki ülésén Kína, Oroszország, Venezuela és Zimbabwe vehemensen támogatta Szíriát, azt hangoztatva, hogy a közel-keleti országot meg kell védeni a külföldi beavatkozástól. Valerij Loscsinyin orosz nagykövet szerint a szíriai ellenzék sajnálatos módon nem hajlik a békés párbeszédre, s fegyvert vet be a kormány ellen. Ho Ja-fej (He Yafei), Kína genfi ENSZ-képviseletének vezetője azt mondta, ellene vannak az emberjogi kérdések politizálásának, és Szíriában mindegyik félnek maximális visszafogottságot kell tanúsítania. Az Egyesült Államok, Franciaország és Brazília elítélte azt, ahogy az Aszad-rendszer fellép a változást akaró civilekkel szemben.

Betty King amerikai nagykövet kifejtette, hogy a damaszkuszi kormány az elmúlt hét hónapban biztonsági és katonai műveleteivel, harckocsik és nehézfegyverek bevetésével, 2900 civil megölésével válaszolt a békés tüntetésekre.

"Az a kormány, amely nem tartja tiszteletben polgárainak alapvető jogait, s terrorral és megfélemlítéssel próbál uralkodni, nem tekinthető legálisnak, és azonnal távoznia kell a hatalomból" - tette hozzá az amerikai diplomata.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.