Mahmúd Dzsibril: Az átmenet azonnal megkezdődik

Új országot épít Líbia

Mahmúd Dzsibril, a líbiai lázadók második számú vezetője kijelentette, hogy azonnal megkezdődik az átmenet "az új Líbia kiépítésének" érdekében.

2011.08.24 07:44MTI

A felkelők megszigorították az ellenőrzést Tripoli utcáin

A líbiai felkelők szigorúbb ellenőrzés alá próbálják vonni Tripoli utcáit, igyekeznek megtalálni Moammer Kadhafi líbiai vezető katonáit, és közben reménykednek, hogy talán magát a diktátor-ezredest is kézre keríthetik.
   
"Eddig nem tudtuk, kik jönnek-mennek. Most már jobb az ellenőrzés, de az emberek még mindig attól félnek, a következő sarkon Kadhafi fegyvereseivel találják szembe magukat" - magyarázza a felkelők egyik katonája egy nappal azután, hogy a lázadók elfoglalták Kadhafi főhadiszállását Tripoli központjában.
   
A 27 éves Brahim Muhtar a lázadók egyik ellenőrzőpontján teljesít szolgálatot. Mint mondja, azóta, hogy a felkelők három napja benyomultak Tripoliba, Kadhafi fegyveresei lakóházakra lövöldöznek, terrorizálják a lakosságot.
   
"De ez már a múlt. Kadhafinak csak maroknyi híve maradt. Ha Isten is úgy akarja, két napon belül teljesen megtisztítjuk (tőlük) az országot" - állítja Muhtar egyik társa.
   
A lázadók gépkarabélyokkal felszerelkezett járőrosztagai szisztematikusan átfésülik Tripoli utcáit, Kadhafi fegyveresei után kutatva.
   
Ugyanakkor szerda reggel is folytatódtak az összecsapások a lázadók és Kadhafi hívei között Tripoliban. Abu Szlim városrész például továbbra is utóbbiak kezén van.
   
A lázadók továbbra sem tudják, hol lehet Kadhafi. Az ezredes szerdán hangüzenetben felszólította Tripoli lakóit, hogy "tisztítsák" meg a fővárost a "lázadóktól és árulóktól". Azt állította, hogy titokban "ellenőrző körutat" tett a fővárosban, és mindent nyugodtnak talált.

ÁNT: nyolc hónap múlva választások, Kadhafit Líbiában állítanák bíróság elé

Nyolc hónap múlva választásokat tartanak Líbiában - mondta Musztafa Abdel-Dzsalíl, a felkelőket képviselő Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) vezetője a La Repubblica című olasz napilap szerdai számában megjelent interjúban.

"Nyolc hónap múlva parlamenti (…) és elnökválasztásokat tartunk. Demokratikus kormányt és igazságos alkotmányt akarunk. Mindenekelőtt nem akarunk úgy elszigetelődni a világtól, mint eddig – hangoztatta a lázadók politikai vezetője.
   
"Az +új Líbiának+ az eddigivel szemben másnak kell lennie,  a szabadság, az egyenlőség és a testvériség elvein kell alapulnia" - tette hozzá.
   
Moammer Kadhafi líbiai vezető sorsával kapcsolatban elmondta: Az ÁNT tagjai között az az uralkodó vélemény, hogy az államfőt és bandáját Líbiában kell bíróság elé állítani. Ezért azt szeretnénk, ha élve fognák el őket és másképp bánnának velük, mint ahogyan az ezredes bánt az ellenfeleivel. Ő csak az általa elkövetett letartóztatások és politikai gyilkosságok révén él majd az emlékezetben".
    
A Kadhafi-érának vége hangoztatta, bár elismerte, hogy  vannak még ellenállási gócok Tripoliban, és jelentős kormányerőket vontak össze Szirtnek, az államfő hagyományos védőbástyájának a térségében".
    
Musztafa Abdel-Dzsalíl leszögezte: "Megerősítem, hogy az új Líbia szilárd, a kölcsönös tiszteleten és együttműködésen alapuló kapcsolatokat akar fenntartani más országokkal. Aktív tagja leszünk a nemzetközi közösségnek, és tiszteletben fogjuk tartani a múltban aláírt szerződéseket. A Kadhafi utáni Líbiának különleges kapcsolatai lesznek azokkal az országokkal, amelyek a kezdetektől fogva támogatták a szabadságharcát. Közöttük van természetesen Olaszország is"  - mondta az ÁNT vezetője.
   
Silvio Berlusconi olasz kormányfő a tervek szerint csütörtökön Milánóban tárgyal a lázadók második számú vezetőjével, Mahmúd Dzsibrillel.
   
Hétfőn Berlusconi felszólította Kadhafi ezredest, akivel korábban kivételezett kapcsolatokat tartott fenn, adja meg magát, hogy így "kímélje meg a népét az újabb szenvedésektől".
   
A felkelés február közepei kitöréséig Olaszország, az egykori gyarmattartó Líbia legfontosabb kereskedelmi partnere volt és az ENI energiaipari konszern  révén egyben az egyik legfontosabb külföldi befektető  az észak-afrikai arab országban.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. A felkelők megszigorították az ellenőrzést Tripoli utcáin

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.