GDP, az atom árnyékában
Mégsem esett vissza annyira a japán gazdaság
Japánban a vártnál kisebb mértékben gyengült a gazdaság teljesítménye a második negyedévben, a hazai össztermék (GDP) a hétfőn megjelent adatok szerint 1,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
2011.08.15 08:54MTIElemzők 2,6 százalékos éves szintű visszaesésre számítottak. A tokiói kormány közleménye szerint negyedéves összevetésben - az év első három hónapjához képest - 0,3 százalékkal csökkent a GDP az április-júniusi időszakban.
Elemzők 0,7 százalékot jósoltak. A japán gazdaság sorban a harmadik negyedévben csökkent. Az idei második negyedévben történt visszaesést a kormány a márciusi földrengés, szökőár és atomkatasztrófa hatásának tulajdonítja. A tavaszi hármas csapásban megroppant a gazdaság, az adatok azonban arra utalnak, hogy V-alakban haladnak a folyamatok, a meredek visszaesést gyors kilábalás követi - mondják elemzők, akik szerint a GDP azért csökkent a vártnál kisebb mértékben, mert hamar elindult az újjáépítés, javult az üzleti hangulat és a cégek nekiálltak a feltorlódott rendelések teljesítéséhez.
Ezt mutatják egyebek között az ipar statisztikái is: a termelés a katasztrófa hónapjában rekordmértékben, 15,5 százalékkal esett, áprilisban viszont már beindult a növekedés, a szektor teljesítménye 1,7 százalékkal nőtt, májusban pedig 5,7 százalékkal, csaknem 60 éve a legnagyobb mértékben nőtt az ipari termelés havi összevetésben.
A kormány és az elemzők egyaránt arra számítanak, hogy a július-szeptemberi időszakban már nő a GDP, 2011 egészét tekintve azonban csupán 0,5 százalékkal növekedhet. A világ második legnagyobb gazdaságának címéért Kínával versengő Japán GDP-je tavaly 4 százalékkal nőtt, ami legnagyobb növekedési ütem volt a fejlett ipari országok körében.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06