Kínai előrelépés a tengerek feletti uralomért
Sárga veszedelem? Kína fegyverkezik!
Anyahajók és egyre jobb rakéták a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg irányítása alatt.
2011.07.12 18:53Konrád - ma.huA Reuters hírügynökség szerint heteken belül tesztelni kezdhetik Kína első repülőgép-hordozóját. Az ukránoktól 1998-ban megvásárolt Kuznyecov-osztályú Varyag anyahajót eredetileg kaszinóhajóvá akarták átalakítani, de úgy tűnik, a kínaiak hamarosan befejezik a felújítását.
A Varyag valószínűleg elsősorban oktatóhajó lesz, ahol a pilóták gyakorolhatják a fel- és leszállást. De egyes források szerint Sanghajban épül már egy teljes mértékben kínai anyahajó is. Ezzel Kína komoly lépést tesz az erőforrásokban gazdag dél-kínai tenger feletti uralomért folyó játszmában. A térségben eddig is komolyan érdekelt volt az ázsiai ország, és ha rövid időn belül képes jelentős felszíni flottát kifuttatni a Csendes-óceánra, az tényleges aggodalomra adhat okot, a környéket a második világháború óta saját kerti tavának tekintő amerikai haditengerészet vezetőinek körében.
Egy, a Kuznyecov-osztályúhoz hasonló, közepes méretű, hagyományos meghajtással üzemelő repülőgép-hordozó költsége megközelítőleg 2 milliárd dollár, és a források szerint Kína a közeljövőben legalább kettőre szeretne szert tenni.
A kínai hadsereg modernizációja egyébként is hihetetlen ütemben halad, mind a rakétatechnológia mind a műholdak tekintetében jelentős előrelépések történnek. A térség fő puskaporos hordója a vitatott Tajvan sziget. Az önálló államot Kína saját területének tartja és a most fejlesztés alatt álló rakéták valós veszélyt jelenthetnek bármely repülőgép-hordozó flottára, amit Washington a sziget környékére tud csoportosítani, ha a kommunista ország tényleg érvényesíteni szeretné birtokjogát.
A modernebb kémműholdak pedig lehetővé teszik a hadsereg vezetése számára, hogy élőben legyenek képesek követni bármely ellenséges csapatmozgást és irányíthassák a ballisztikus rakétákat. A statikus célpontokról készített megfigyelés tekintetében a kínaiak már most képesek felvenni a versenyt az amerikaiakkal, és a gyorsütemű szatellit fellövések miatt hamarosan meg is előzik őket. De az új technológiáknak köszönhetően Peking képes lesz akár valós idejű taktikai támogatást nyújtani a harcoló egységeknek.
A kínai hivatalos álláspont szerint mindezek az újítások csupán az ország védelmét erősítik, Kína nem fog semmilyen fegyvert támadó céllal bevetni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06