Kitűnően szervezett bűnbandára csaptak le
380 millió forintot csalt össze az ingatlanmutyiban a házaspár
Vádemelési javaslattal zárult két, jól szervezett hitel-, illetve életbiztosítási csalások ügyében folytatott nyomozás; a biztosítási ügyekben 850 szerződést vizsgáltak, hat ügynök ellen elfogatóparancsot adtak ki; a hitelügyletben 21 ember érintett, a bűnbandát vezető házaspárt körözik - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) főosztályvezetője szerdai sajtótájékoztatóján.
2010.03.17 14:40MTIA jól szervezett és összehangolt hitelügyletben Benkő Károly és felesége különböző cégek és magánszemélyek bevonásával 380 millió forinthoz jutott; nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellenük. A 47 bűncselekményben 21 ember, köztük ügyvéd is érintett - mondta Szelei Pál, a BRFK gazdaságvédelmi főosztályának vezetője.
A nyomozás adatai szerint a házaspár valótlan tartalmú iratok alapján igényelte a 380 millió forintos hitelkeretet, és a fedezetül szolgáló három ingatlan sem a cégük tulajdonában volt.
A házaspár készpénzben 70 millió forintot vett fel, különböző számlákon pénzmozgásokat eszközöltek gazdasági tevékenységet színlelve, majd az általuk megbízott embereket arra kérték, kisebb összegeket vegyenek fel a bankokból, és ezek az összegek szintén hozzájuk kerültek.
A főosztályvezető tájékoztatása szerint a házaspár néhány évvel ezelőtt megvásárolt egy másik céget, majd valótlan tartalmú okiratokkal töröltették a jelzálogjogot a cég tulajdonában lévő ingatlanokról. Szelei Pál azt mondta: a gyanúsítottak annyira határozottak és eltökéltek voltak, hogy miután a bank fellebbezett, és ismét bejegyeztette a jelzálogjogot az ingatlanra, a házaspár szintén fellebbezést nyújtott be. A valótlan tartalmú iratok alapján 2007-ben papíron tehermentessé vált nagy értékű ingatlanra már nem a cég, hanem két másik ember bevonásával újból hitelt akartak felvenni. A szerződés szerint 50-50 millióért adták volna el, felét készpénzben, a másik felét hitelből finanszírozták volna a vevők. A pénzt Benkő Károly magánszámlájára és az általa tulajdonolt kft.-nek utalták át, és arra is ügyeltek, hogy a rendkívül magas, több százezer forintos hiteltörlesztő-részleteket az első hónapokban be is fizessék.
Az ingatlanokat egy negyedik szerződéssel is megpróbálták eladni, de a beszervezett férfi annak ellenére sem írta alá az adásvételi szerződést, hogy ötmillió forint "jutalmat" kínáltak neki. A három évig tartó nyomozás során ötven banki folyószámla pénzmozgását ellenőrizték, házkutatásokat tartottak. Egy ügyvédnél szintén házkutatás közben megtalálták azokat a szerződéseket és -tervezeteket, amelyeket a bűncselekmények során használtak. A főosztályvezető szerint a bűnelkövetők között annyira jó volt szervezettség, hogy a tanú-, illetve a gyanúsítotti kihallgatásra beidézettek még a saját védőiket sem ismerték, mert a bűnszövetkezet irányítói fizették őket.
A hitelkárosítás miatt két bank is bejelentette polgári igényét, így a rendőrség intézkedett, hogy a gyanúsítottak vagyonát, folyószámláit, ingóságait zárolják. A körözés alatt álló, irányító házaspár halmazati büntetésként 12 évet is kaphat, míg a végrehajtókat maximum három év börtönbüntetésre ítélhetik.
Az iratokat a Fővárosi Főügyészségnek a múlt héten küldte meg a BRFK, azt javasolva, a szökésben lévő házaspár ellen távollétében is folytassák le az eljárást.
Szelei Pál egy másik, szintén vádemelési javaslattal zárült ügyet ismertetve elmondta: biztosítási ügynökök fiktív életbiztosításokat kötöttek, majd az első két havi díjfizetés után a jutalékot felvették, s ezzel több biztosítási intézet is megkárosítottak.
A biztosítók még 2004-ben tettek feljelentést, mert feltűnt nekik, hogy az újonnan kötött biztosítások ügyfelei nem fizették a havi díjat. Saját ellenőrzésük alapján 850 szerződést találtak gyanúsnak, és feljelentést tettek. A rendőrség mind a 850 ügyfelet tanúként hallgatta meg. A nyomozás során kiderült, hogy az ügynökök a jutalék reményében kötötték a szerződéseket. Az első két havi díjat több esetben saját maguk fizették ki az ügynökök, ugyanis a szerződés után járó jutalék jóval magasabb volt, mint a kéthavi biztosítási összeg. Az ügyfelek esetenként 8-10 ezer forintot kaptak a szerződések megkötéséért.
Az ügynökök később arra is figyelmeztették a szerződőket, hogy ha a rendőrség meghallgatja őket, a lehető legkevesebb információt adják.
A csalásokkal az egyik biztosító társaságot mintegy 35, a másikat 8 millió forint kár érte. Az ügynökök elleni nyomozás szintén vádemelési javaslattal zárult. Szelei Pál közölte: ebben az ügyben hat ember ellen adtak ki elfogatóparancsot, és elfogásukig az eljárás felfüggesztését javasolják.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06