Több új biztonsági elem nehezíti a hamisítást

Idén nehezebb hamisítani a kopogtató cédulákat, ezért lopják őket

Több száz levélszekrényt törtek két nap alatt a főváros VII., VIII. és X. kerületében; a rendőrség vizsgálja, hogy miatt vittek el a postaládákból.

2010.02.11 11:24MTI

A Józsefvárosban hat különböző utcában található lakóépületben közel száz levélszekrényt törtek fel ismeretlenek, Kőbányán több tucat feltört postaládáról van jelenleg információja a rendőrségnek. Mint írták szerda délelőtt Erzsébetvárosból érkezett bejelentés, hogy a Rottenbiller utcában is felfeszítették a levélszekrényeket.

A rendőrség egyenlőre adatokat gyűjt azzal kapcsolatban, hogy mi tűnhetett el a postaládákból. Tart annak megállapítása is, hogy az egyes rongálásokkal milyen mértékű anyagi kárt okoztak. Az MTI munkatársa kedden arról számolt be, hogy az egyik Köztársaság téri lakóépületben a levélszekrények mintegy felét törték fel ismeretlen tettesek. Az egyik helyszínelő rendőr azt mondta: "az ajánlószelvényekért feltörték a postaládákat".

Nem tud érvényes ajánlást tenni az a választópolgár, akinek ellopják az ajánlószelvényét, és azzal csalást követnek el, mert a hiteles és a hamis ajánlást is érvényteleníti a szűrőrendszer. A jogszabály szerint aki e héten nem kapja meg az ajánlószelvényét és az értesítőjét, a választási iroda vezetőjétől (a jegyzőtől) egy alkalommal kérhet másikat. A korábbi választásoknál előfordult, hogy ismeretlenek levélszekrényeket törtek fel, mivel az ajánlószelvényekkel együtt kézbesítik a választópolgárnak a névjegyzékbe vételről szóló értesítőt, amely tartalmazza az ajánláshoz szükséges személyes adatokat is.

Ha azonban az első alkalommal (általában postai úton) kézbesített ajánlószelvénnyel valaki visszaél, tehát azzal - az értesítőből származó adatokat felhasználva - ajánlást ad le, akkor az újonnan kiadott szelvényt hiába tölti ki hitelesen a tulajdonosa, mert a különböző szűrések után mindkettőt érvényteleníti a rendszer.

Formailag és tartalmilag is ellenőrzik az ajánlószelvényeket

Formailag és tartalmilag is ellenőrzik a választási szervek az összegyűjtött ajánlószelvényeket, ám az utolsó percig egyetlen jelölt sem lehet biztos abban, hogy a szelvények mindegyike érvényesnek tekinthető, tehát valóban indulni tud-e a választáson. Az összegyűjtött, és a választási szervek által érvényesnek talált ajánlásokat ugyanis az országos ellenőrző rendszer utólag is érvénytelenítheti, ha utóbb kiderül, hogy egy polgár több ajánlást is tett (akár úgy, hogy mások visszaéltek az adataival).

Ekkor a polgár valamennyi ajánlását érvénytelenítik, tehát azt is, amit már egyszer érvényesnek találtak. Így előfordulhat, hogy a választási bizottság hiába vett egy jelöltet nyilvántartásba az érvényes jelölések alapján, mert ha később az érvénytelenítések miatt 750 alá csökken azok száma, akkor a bizottság később törölheti az indulók közül. Az ajánlószelvények ellenőrzése két fontos részből áll. Először ránézésre és tapintásra ellenőrzik a papírokat, nem másolással készültek-e.

Ebben az évben az Országos Választási Iroda a korábban tapasztalt visszásságok miatt nehezen másolható ajánlószelvényeket készíttetett: az ajánlószelvényeket több színből kikevert, speciális (lila) festékkel nyomtatták, az ajánlószelvény jobb felső sarkába pedig - kézzel is tapintható - Magyarország-térképperforációt helyeztek el, így arról még színes fénymásolóval sem lehet jó minőségű másolatot készíteni.

Ellenőrzik azt is, hogy minden adatot kitöltöttek-e az ajánlószelvényen, és hogy van-e rajtuk aláírás. Ha ezen a szűrőn a szelvények "átmentek", következik az adatok hitelességének az ellenőrzése. A szelvényeken szereplő adatokat az országos egyéni választókerületi bizottságok mellett működő választási irodák ellenőrzik külön-külön. A feltüntetett adatokat az iroda munkatársai egy számítógépes program segítségével egyeztetik, és ha eltérést találnak, az ajánlást érvénytelenítik.

Ellenőrzik azt is, hogy az ajánlónak van-e választójoga. Érvénytelen az ajánlás, ha a választópolgár ajánlószelvényen feltüntetett lakóhelye nem egyezik a lakcímnyilvántartásban szereplővel, ha hibásan tüntette fel a saját nevét, vagy ha rosszul írta le a személyi azonosítóját. Gyakori hiba, hogy az ajánló a 11 jegyű személyi azonosítója helyett a személyiigazolvány-számát tünteti fel az ajánláson, vagy nem írja alá az ajánlást. Ezek az ajánlások érvénytelenek. Az ajánló aláírásának a hitelességéről azonban az ellenőrzés során nem tudnak meggyőződni, így egy többes ajánlásnál nem tudják megállapítani, melyik jelöltre adott ajánlás az igazi. A választási irodáknak valamennyi ajánlószelvényt egytől egyig ellenőrizniük kell, nem elég szúrópróbaszerűen összevetni az adatokat, mint a népszavazási ívek esetén.

Ez adott esetben, amikor egy-egy jelöltre "túlgyűjtenek", a választási iroda munkatársaira jelentős munkaterhet ró, mert az ajánlások ellenőrzésére mindössze három napjuk van. Az országgyűlési egyéni választókerületekben csak azok a jelöltek indulhatnak, akiknek március 19-ig sikerül 750 érvényes ajánlószelvényt összegyűjteni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.