Megerősített szolgálat

Zsúfoltak a hajléktalanszállók Nyugat-Magyarországon is

Zsúfoltak a hajléktalanszállók a hideg miatt az ország nyugati részén is. Az utcai szociális munkások sok helyen megerősített szolgálattal látják el munkájukat - derült ki az MTI által szerdán készített körképből.

2010.01.27 17:56MTI

Komárom-Esztergom megyében 100-150 százalékos kihasználtsággal működnek a hajléktalanszállók, csak Esztergomban vannak szabad férőhelyek - mondta Hoffmann Krisztina, az Utcai Szociális Segítők Egyesületének szakmai vezetője. Az éjjeli menedékhelyek befogadóképessége 20-25 fős, de a hidegre való tekintettel senkit nem küldenek el.

Tatabányán a tél elején hat lakókonténert adtak át, s a megye városai közül csak itt működik minden nap teajárat. A szolgálat este hat órától reggel nyolcig krízisautóval járja a megyét. A győri szállók újév óta telt házzal működnek
- közölte Sütő Csaba, a Hajléktalanokat Segítő Szolgálat vezetője; a 330 ember befogadására alkalmas rendszer 106-108 százalékos telítettséggel működik, ugyanakkor 180-200 olyan emberről tudnak, akik lépcsőházakban, elhagyott épületekben, telefonfülkében húzzák meg magukat.

Sokan elszegényedve nem a víkendházukat, hanem a lakásukat adják el, és a - sokszor téliesítetlen - hétvégi lakba költöznek ki. Velük is foglalkoznak, kapcsolatot tartanak.

Ezen a télen Győrben senki sem halt meg a hideg miatt. Szombathelyen is megtelt a hajléktalanszálló - mondta Horváth Olga, a Savaria Rehab-Team Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. Németné Bogáth Edit, a Pálos Károly Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat vezetője közölte: az ősszel feltérképezték azokat, akiknek a télen fűtésgondjaik lehetnek. A szolgáltatóktól kérték számukra a védett fogyasztói státuszt, így több esetben sikerült elkerülni a szolgáltatás megszüntetését.

Bár telt ház van a Székesfehérvári Krízisközpont hajléktalanszállóján és menedékhelyein, senkit sem utasítanak el - mondta a központ vezetője. Zsabka Atilla közlése szerint megnyitották azt a fűtött, vizesblokkal felszerelt lakókonténert is, ahol kilencen tölthetik el az éjszakákat. A városban mintegy 350-400 hajléktalant tartanak számon. Az éjjeli menedékhelyen állandó jelleggel 30-an, novembertől áprilisig további 20-an húzódhatnak meg, az átmeneti szálláson pedig 41-en.

Tizenhatan "laknak" a női hajléktalanszállón, 20-an a központ anyagi támogatásával egy munkásszálláson. Az utcán élőknek hétköznap esténként teát, szendvicset, szükség esetén takarót, gyógyszert visznek. Éjszakánként elindul a krízisjárat is, a hétvégeken pedig a kontrolljárat, felkutatva a segítségre szorulókat.

Szerdán avatták fel a Magyar Máltai Szeretetszolgálat komplex szociális centrumát Veszprémben. A 450 négyzetméteres házban létesítették az első vidéki, hajléktalanok számára kialakított mosodát.

Vecsei Miklós, a szeretetszolgálat alelnöke az MTI-nek elmondta: a hajléktalanok a központban fürödhetnek, moshatnak, étkezhetnek, de van poggyászmegőrző is, s télen krízismenhelyként is működik a centrum. Porga Gyula alpolgármester közölte: másfél éve átadták a szeretetszolgálatnak a városi hajléktalan-ellátást, de azt évente 60 millió forinttal támogatják.

A városban 110 hajléktalan kap "intézményi ellátást", mintegy 150-en viszont kint vannak az utcákon. Kaposváron telt ház van a Magyar Vöröskereszt megyei szervezete által működtetett "Nyitott Kapu" gondozási központban, de senkit sem küldenek el - közölte Gulyás János, a központ vezetője.

A nagy hideg miatt a megszokott egy helyett naponta háromszor forró teát, s ha kell plusztakarót is visznek a hajléktalanoknak. Kaposváron közel 300 hajléktalan él. Az otthonukban élő, a hideg miatt veszélyeztetett emberekkel a családsegítő szolgálat tartja a kapcsolatot.

Jászberényi Ágnes, a szociális szolgáltató csoport vezetője közölte: a bejelentést követően 24 órán belül felveszik a kapcsolatot a krízishelyzetben lévővel. Ha kell, naponta felkeresik a gondozottakat. Szekszárd 26 férőhelyes hajléktalanszállója már november 1-jétől teljes kihasználtsággal működik, ezért a nappali melegedőt is megnyitották, ahol 10-15 ember kap szállást - mondta Szűcs László, a szálló vezetője.

A 100-120 szekszárdi hajléktalan nagy része a szabadban él vagy ismerősöknél kap szállást. Zalában szinte teljesen megteltek a hajléktalanellátó intézmények.

Kardos T. Ádám, a Magyar Vöröskereszt zalai gondozóközpontjának koordinátora elmondta: Nagykanizsán, a 75 férőhelyes hajléktalanszállón szerda reggel csak három üres ágy volt, a 45 embert fogadni képes zalaegerszegi szállón pedig minden hely betelt. Ezen túlmenően Nagykanizsán 35, Zalaegerszegen pedig 40 férőhelyet tudnak biztosítani az átmeneti szállókon.

Problémát okozhat azoknak a hajléktalanoknak a felkutatása, akik kisebb településeken húzzák meg magukat. Az elmúlt hetekben egy faluból azért hívták a diszpécsert, mert aggódtak egy disznóólban berendezkedett hajléktalanért.


Keszthelyen az önkormányzat és a Szent Erzsébet Alapítvány működtet nappali melegedőt
- mondta Zsalakovics Eszter, az önkormányzat sajtóreferense.

Azok, akik nem hajléktalanok, átmeneti segélyt kaphatnak, ha gondjuk van a fűtéssel. A rászorulókat tüzelővel is segítik.

Pécsett a hajléktalanokról (az önkormányzattal kötött megállapodás értelmében) a Támasz Alapítvány gondoskodik.

A Támasz a téli időszakban közel 300 utcán élőt tud befogadni, illetve ellátni. Pécsett az idén télen eddig egy hajléktalan vesztette életét, a fagyásos esetek száma azonban tavalyhoz képest emelkedett.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.