Többórás munka vár a tűzszerészekre

Szekeres: Nem kockázatmentes a bomba hatástalanítása

A honvédelmi miniszter szerint "nem kockázatmentes" az Angyalföldön talált második világháborús bomba szétszerelése, a tűzszerészekre többórás munka vár.

2008.07.16 21:26MTI

A bomba hatóanyagai

Az Angyalföldön talált repeszromboló bombában 300 kilogrammnyi amatol és TNT-keverék található - mondta el az MTI-nek Hajdú Gábor ezredes, a robbanószer hatástalanítására készülő tűzszerészek parancsnoka szerdán.

A Wikipedia internetes lexikon Trinitrotoluol szócikke szerint a TNT vagy trotil jelentős mennyiségben készül, és mind ipari, mind pedig katonai robbanóanyagként elterjedt.

A nagy tisztaságú TNT halványsárga színű, levegőn lassan barnuló kristályos vegyület.

Vízben gyakorlatilag nem oldódik, azonban a szerves oldószerek (aceton, metilén-klorid, toluol) kiválóan oldják. A TNT kitűnő, igen alacsony ütésérzékenységű, közepes hatóerejű kémiai robbanóanyag.

Még az első világháború alatt terjedt el és akkora "népszerűségre" tett szert, hogy ezt az anyagot választották minden kémiai és nukleáris robbanás viszonyítási alapjául.

Az első világháború kitörésekor ugrásszerűen megnőtt az igény a trotilra, amelyet a vegyipar egyik harcoló oldalon sem volt képes kiszolgálni.

A keresletet kielégítendő kísérletek kezdődtek a trotil robbanóanyag-keverékekben való alkalmazására. Ennek eredményeként született meg az ammónium-nitrát/trotil keverék, vagy rövidebb nevén az amatol, amely mind a mai napig az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott ipari robbanóanyag.

A második világháborúban további kutatások során fejlesztették ki a trotil hexogénnel, oktogénnel és tetrillel alkotott különböző összetételű keverékeit, amelyeknek teljesítményét néhány százalék alumíniumpor hozzáadásával tovább lehetett fokozni. A TNT-t az iparban két lépésben állítják elő.

Először a toluolt kénsav/salétromsav keverékkel reagáltatják. Ekkor a toluol mono- és dinitrált származékai képződnek. A második lépésben ezt a terméket tovább nitrálják lényegesen erélyesebb körülmények között, óleum és salétromsav elegyével.

Az utóbbi lépésben keletkező hulladéksavat visszavezetik az első lépéshez. A TNT erősen mérgező vegyület. Bőrrel való érintkezéskor sárgás elszíneződés és erős irritáció léphet fel.

A második világháború alatt azok a hadianyagmunkások, akik érintkezésbe kerültek vele és besárgult tőle a bőrük, a kanári gúnynevet kapták.

Polgárőrök is segédkeznek a kitelepítésben

A polgárőrség is segíti a rendőrség munkáját a világháborús bomba miatt kiürített angyalföldi területen.

A polgárőrök és a rendőrök közösen járőröznek az utcákon, hogy megvédjék a hátrahagyott értékeket és kimenekítsék a még ott tartózkodó embereket.

Szántó Gábor, az Országos Polgárőr Szövetség szóvivője az MTI-nek szerda este elmondta: a főváros több kerületéből küldtek polgárőröket az angyalföldi területre, hogy segítsék a rendőrség munkáját.

Ikladi Endre, a XIII. kerületi polgárőrség vezetője, aki a helyszínen kialakított vezetési pontról irányítja a polgárőrök munkáját, az MTI-nek azt mondta: 75 polgárőr a kiürítésben és a területzárásban segédkezik.

A kiürítés befejezése után a rendőröknek és a mentősöknek is el kell hagyniuk a helyszínt. Tervszerűen zajlik a lakosság kitelepítése, és várhatóan egy, másfél órán belül befejeződik - mondta a polgárőrség vezetője este kilenc órakor.

Ikladi Endre elmondta azt is, hogy a hátrahagyott értékeket a rendőrség úgy biztosítja, hogy teljesen lezárja az utcákat, így amíg a bombát nem szállítják el, sem az ott lakók, sem illetéktelenek nem léphetnek az elzárt területre.

Az MTI tudósítójának helyszíni tapasztalatai szerint a Béke utca egyik oldalán, amelyik a kiürítésre kijelölt terület szélén van, sok százan ülnek a járdán. A környék nyitva lévő boltjai és szórakozóhelyei is tele vannak.

A Németh László Gimnáziumban, az egyik ideiglenes befogadó állomáson húsz ember, kisgyermekes családok és idősek tartózkodnak. Az emberek elkeseredettek és bizonytalanok, hogy mikor térhetnek haza.

A Hegedűs Gyula Általános Iskolában sok száz ember gyűlt össze. A mentősök tájékoztatása szerint több cukorbeteg otthon hagyta inzulinját és gyógyszereit, őket ellátták. Egy férfit 40 fokos lázzal vittek a befogadó állomásra, ahonnan kórházba vitték.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. 2. oldal

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.